Predstav si, že by si varila pre človeka, ktorý narobil vo svojej krajine viac škody ako úžitku. No napriek tomu všetkému, napriek jeho menu a historkám, by si bola najbližšie k jeho srdcu, pretože by si si ho získala svojou láskou k vareniu.

Witold Szabłowski, poľský autor, novinár a reportér v jednej osobe, píše presne o tomto prípade. Vo svojej knihe zobrazuje príbehy piatich rôznych ľudí, ktorých spája jedna vec: každý z nich bol kuchárom. Kuchárom diktátora.

Idi Amin – Saddám Husajn – Enver Hodža – Fidel Castro – Pol Pot. Päť najkrutejších mužov nie tak dávnej doby.

Kniha je písaná zaujímavým štýlom. Ide o rozprávanie ľudí, ktorí sa vďaka svojmu kulinárskemu talentu dostali až do blízkosti tých najkrutejších vládcov sveta. Witold  strávil posledných päť rokov na cestách po rôznych kontinentoch, aby tieto príbehy našiel a mohol nám ich ponúknuť. Jednotlivé kapitoly sú pomenované podľa denných chodov:

Raňajky – Saddám Husajn
Desiata – Idi Amin
Obed – Enver Hodža
Večera – Fidel Castro
Dezert – Pol Pot

Pri čítaní som pri sebe mala stále mobil, aby som si mohla vyhľadať ďalšie fakty o krajine, revolúcií, diktátoroch, …Zistila som mnoho nového, čo som predtým nevedela, a vďaka tejto knihe som sa k tomu dostala oveľa jednoduchšie, keďže som vedela, čo presne by som mala hľadať.

Čítať o ľuďoch zo skromných pomerov, o tom, ako sa dostali k najvýznamnejším osobám štátu, je niečo iné ako poznám z iných kníh. Každý z kuchárov mal s diktátorom pekný, skoro až priateľský vzťah. Ten im zaručil počas celej doby diktátorovej vlády dobrý príjem, prácu snov (varenie) a rôzne vymoženosti.

A čo vlastne variť takému diktátorovi? Každý z nich mal jasnú odpoveď: jeho obľúbené jedlo. Či to už bolo pokrm z ich detstva alebo niečo, čo si priniesli z návštevy v inej krajine, kuchár musel diktátorov obľúbený recept ovládať. A najlepšie bolo, ak chutil presne tak, ako od mamy.

Kuchári si boli vedomí, že deň sa bude odvíjať aj od toho, aké plné bruchá budú ich páni mať. Prácu si vážili a dodnes na toto obdobie, kedy pracovali pre tak nenávidených mužov, spomínajú len v dobrom. Pre nich to boli šéfovia a navyše hlavy štátov, nemohli ísť predsa proti nim.

Ak máš chuť na niečo netradičné, určite si toto skvelé dielo poľského novinára zadováž. Aj keď sa v knihe spomína veľa historických udalostí z doby vlády spomínaných diktátorov, vôbec sa nečíta ťažko. Len si daj pozor, aby si počas čítania nepribrala.

Elis. 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.