Ako zachrániť vzťah
Pexels/ROMAN ODINTSOV

Je len pár vecí, ktoré dokážu vzťah zničiť tak veľmi, že je ťažké dať ho znova dokopy. Medzi ne rozhodne patrí žiarlivosť, ktorá ho poznačí nepríjemnými situáciami a môže viesť až k nepríjemnému rozchodu. Aj keď ide o prirodzenú súčasť lásky, aj ona má svoje hranice a čo je skvelé, dá sa na nej pracovať. Vďaka snahe oboch sa tak dá naozaj zachrániť vzťah.

V prvom rade je dôležité, aby obe strany o túto záchrannú „akciu“ mali záujem a urobili pre ňu naozaj všetko. Ak má totiž žiarlivý partner iba prázdne sľuby, bude to zbytočne vynaložená energia.

Ako zachrániť vzťah?

Nastav hranice hneď na začiatku

Ak už máš nejaké vzťahy za sebou či dokonca aj také, ktoré práve žiarlivosť poznačila, musíš vedieť, že pri novom partnerovi je dôležité vyjasniť si veci hneď na začiatku. Ak až po čase prídeš na to, že to zrejme preháňa, potom to rieš pri prvej príležitosti a nemysli si, že sa to nemôže zopakovať.

Vysvetli mu, kde sú tvoje hranice, kedy sa cítiš príliš kontrolovaná, v čom by ste si mali veriť, kedy je neprípustné, aby ti vyvolával a podobne. Jednoducho, nech hneď vie, že sa nenecháš poznačiť jeho nedôverou. Rovnako tak aj on má právo na to, aby si určil, čo je pre neho v poriadku a čo už považuje za niečo, čo ohrozuje jeho city k tebe.

Hádka nič nevyrieši

Prišla žiarlivostná scéna a po nej si pamätáš už len na hádku, krik a buchnutie dverí. Takto sa ale nič nevyrieši a aj keď sa udobríte, po čase sa môže tento scenár znova zopakovať. Okrem toho, že máte mať vo vzťahu určené vyššie spomenuté hranice, pri žiarlivom partnerovi pamätaj aj na to, že výbuchy mu nepomôžu pochopiť tvoj názor na vec.

Takýto človek potrebuje, aby si si k nemu v pokoji sadla a vysvetlila mu, že niektoré veci sú naozaj neprípustné. Že nemôže žiarliť na tvojich kolegov, pretože je úplne prirodzené, že pracujú muži so ženami, ba dokonca, že sa aj priatelia. Rovnako tak, ako to má vo svojom živote aj on.

Zisti, kde tkvie dôvod jeho nedôverypodviedla ho bývalá? Bojí sa, že ťa stratí? Nevybudovali ste si dostatočnú úprimnosť medzi sebou? A čo by mu s tým pomohlo? Ukáž mu, že ťa to zraňuje a ak to nerešpektuje, sám vám to pokazí.

Ak chceš skutočne zachrániť vzťah, nie je hanba vyhľadať pomoc

Dnes už nie je žiadna hanba, ak sa pár rozhodne pre pomoc u odborníka. Ak vám nepomohli súkromné rozhovory, vyhľadajte vzťahového poradcu či psychológa, ktorý sa na vás pozrie nestranne a dá vám dôležité rady, ale aj pohľad na to, kde vidí problém. Niektorí ľudia to totiž nedokážu definovať sami.

Častokrát sa stáva, že najprv musia jedinci popracovať na sebe, aby mali zdravý vzťah s iným človekom. Žiarlivosť teda môže byť odrazom iných vnútorných problémov. Toto je posledná šanca, ako sa vám môže podariť zachrániť vzťah.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating