Môj život bol v posledných rokoch veľmi hektický, popri práci, priateľovi a rodine bolo pre mňa ťažké nájsť si voľnú chvíľu pre seba. Nikdy som nebola typ ženy, ktorá si na obed dá šalát a poobede zacvičí jogu. Milujem jedlo, ale aj rada športujem. Nikdy som sa ani nebála nových športov. Potrebovala som ten pocit vybitia energie, dostať zo seba nahromadený stres príjemným spôsobom. Toto v mojom živote v poslednej dobe veľmi chýbalo.

Popri sterotype, ktorý som žila, som si však nevedela nájsť čas pre seba a svoje telo. Vo výnimočných dňoch voľna som však zašla do fitka, kde som na sebe poriadne makala. Mnohé cviky mi robili problémy, moje svaly neboli také silné ako kedysi, keď som aktívne športovala. Po príchode domov som potom bola veľmi vyčerpaná a vždy okamžite padla do postele, s tým, že ráno som sa budila znova nespokojná. Ani po niekoľkých týždňoch sa žiadna zmena na mojom tele nekonala. Moje sklamanie sa nedalo prehliadnuť.

Priateľ mi potom navrhol, aby sme spolu vyskúšali CrossFit. Vraj aj jeho kolega s frajerkou chodia a pomohlo im to. Vylepšili si postavu, cítili sa lepšie a zdravo. Dokonca aj v posteli zažili príjemné oživenie. Pozrela som na neho zhrozene. Ja, ty a CrossFit ? Vždy som sa toho bála. Nepáčili sa mi ženy, ktoré mali svalnaté nohy, napnuté bicepsy a na bruchu tehličky. Úplne z nich zmizla jemná ženská postava. Okamžite som povedala, že to je hlúpy nápad. Nikdy, pomyslela som si.

Nakoniec sa mu ale podarilo prehovoriť ma na prvý tréning. Aj s priateľom sme sa teda po zoznámení s trénerom pustili do cvičenia. Začali sme zľahka – behom, švihadlom, aby sme sa zahriali. Nesledovali prvé cviky. Prišlo však obrovské prekvapenie, keď nám tréner povedal, že nerobíme cviky správne, hoci sme ich obaja poznali z fitka.

2013 Open workout descriptions with Julie Foucher

foto: crossfit-games.edgesuite.net

 

Vďaka trénerovej odbornej pomoci som potom okamžite dala niekoľko zhybov na hrazde. Vysvetlil mi, ako si pomôcť s gumou a tak sa zrazu zdalo všetko také ľahké a ja som s príjemným pocitom, že prekonávam samú seba pokračovala. Vyskúšala som aj mŕtvy ťah a na moje prekvapenie som dvihla hneď 35 kg. Bol to fantastický pocit, no musím priznať, že sama by som si asi nikdy netrúfla na niečo také. Postupne sa nároky zvyšovali a človek si vyskúšal siahnuť na svoje maximum. Spočiatku obrovská makačka, ale po nej sa u mňa dostavil skvelý pocit zadosťučinenia.

Skutočne som sa bála CrossFitu, mala som obavy z toho, že to nebudem zvládať, a to mi zo začiatku skutočne zvieralo žalúdok. Po prvom zážitku na ON RAMPE v CrossFit Bratislava som ale pochopila slová priateľovho kolegu. Odchádzala som zbavená stresu a s úžasným pocitom. Konečne som pochopila, že aj my ženy máme obrovskú silu a keď sa ju naučíme správne používať, nemôže byť pre nás už nič prekážkou.

Po absolvovaní začiatočníckeho kurzu som mala stále obrovskú chuť pokračovať. Cítila som, ako mi to pomáha, ako sa cítim lepšie, žijem zdravšie a hlavne som konečne dosiahla zmeny na svojom tele. Rozhodla som sa pokračovať, chcela som si pred letom vyformovať postavičku do plaviek. Dokonca som po absolvovaní prvého kurzu získala aj tričko RRCFT. Moja veľkosť bola vtedy L, ja som si však objednala veľkosť M (ako motiváciu na leto 🙂 ).

Môj tréner mi odporučil  CrossFit Starter  ako odrazový mostík začiatočníkov k pokročilejšej úrovni tréningov. Tento druh tréningov je výnimočná voľba pre začiatočníkov, ktorí majú chuť sa zlepšovať. Skupinový tréning, ktorý sa venuje zlepšovaniu techniky cvikov a poskytuje dostatočný priestor na zlepšovanie sa.
crossfoto: bymarina.com

Na Starter tréningy som už chodila bez priateľa, bála som sa však, že tam budem jediná baba. Nakoniec som ale zažila príjemné prekvapenie – na tréningoch bol približne rovnaký počet žien a mužov. Stretli sme sa tam celkom príjemná partia, zo začiatku som poznala iba trénera, ale rýchlo sme odbúrali všetky bariéry. Muži boli priateľskí nepotrebovali nám silou-mocou ukazovať, že toho zvládnu viac ako my. No a na jeden tréning sme prišli len my-baby a rozpútala sa medzi nami športová súťaživosť. V ten deň som na mŕtvy ťah zdvihla 42,5 kg, bolo to najviac zo skupiny a, popravde, prekvapila som samú seba.

Niektorí ľudia z tréningu pili pred aj po proteíny a mali špeciálnu stravu. Ja som sa stravovala celkom bežne, postupne som ale začala rozmýšľať, či by som to mala zmeniť. Čítala som o tom veľa na internete, no napokon som sa spýtala trénera a ten ma ubezpečil, že neexistujú žiadne pravidlá stravovania ani obmedzenia. Len štyri dôležité zásady, ktoré treba dodržiavať.

 

  1. Dodržiavať pravidelný tréning

Ideálne 3 alebo 4-krát do týždňa. Nemusí to byť stále CrossFit, pokojne to môže byť beh, bicykel, gymnastika. Je dôležité zaradiť správny silový tréning. Ten nám upraví a zrýchli metabolizmus aj mimo tréningový deň, teda rýchlejšie spaľuješ tuky aj cez deň, keď necvičíš.

  1. Pozor na hriechy

Biela múka, pečivo, sladkosti by si mala vyhodiť z jedálnička. Sladké nahraď ovocím s troškou cukru, ovocným freshom a podobne.

  1. Optimalizácia sacharidov

Prílohy ako ryža a zemiaky nahradíš zeleninou, časom som zistila, že moje telo vôbec nepotrebovalo to množstvo sacharidov, ktoré som mu denne nútila.

  1. Regenerácia

Je rovnako dôležitá ako samotné cvičenie, a to hlavne z dlhodobého hľadiska. Zaraď saunu, masáž alebo automasáž a vyhneš sa zbytočným zraneniam.
Po troch týždňoch ma oslovil tréner, chcel, aby som začala chodiť na klasické tréningy pre pokročilých. Zdesene som sa na neho dívala, to nemôže myslieť vážne. Odmietala som, nevedela som si predstaviť, čo by som tam robila. Povedala som mu, že ešte nie som na takej úrovni. On však naliehal a ja som napokon súhlasila.

So strachom som prišla na prvý klasický tréning, vôbec som si neverila. Ostala som však príjemne zaskočená, klasický tréning sa veľmi nelíšil od  Startera. Záťažovou bol približne rovnaký, akurát sa venovalo menej času vysvetľovaniu technike. Tréneri očakávali, že už techniku cvikov zvládame. Postupne sa zlepšovala moja kondička a začalo ma baviť cvičenie s olympijskou činkou.

CrossFit mi jednoznačne zmenil život. Pomohol mojej životospráve, môjmu telu, ale, a to je možno najdôležitejšie, aj mojej psychike. Predtým som občas zbehla do fitka, ale moje cvičenie sa skončilo pri behaní na páse alebo šlapaní na stepery. Za posledný rok som sa ale stala niekým iným, robím zhyby na hrazde, drepujem, zdvíham činky, o ktoré by som predtým ani nezakopla. Už viem čo to je OHS, HSPU, WOD a iné pojmy, ktoré som nikdy predtým nepočula. CrossFit bol a je pre mňa veľmi pozitívna zmena, odporúčam ju všetkým ženám. Nemali by sme sa ničoho báť, nikdy predsa nevieme, čo môže nakopnúť naše životy.

tumblr_noobsfJEXQ1uw84kco1_500
foto: tumblr
cover foto: tumblr

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness