základ do života pre deti

Hoci si to nie každý uvedomuje, deti sú naša budúcnosť a to, ako ich vychováme, bude odrážať budúcu generáciu. K deťom by si mala pristupovať s láskou, rešpektom a milosťou v hlase. Vďaka týmto veciam im dáš čo najlepší základ do života, aby mali neskôr zdravé sebavedomie a vzťahy.

Snaž sa ich pri výchove robiť deň čo deň.

Byť im vzorom a ísť príkladom

Najjednoduchší spôsob, ako môžeš dať dieťaťu dobrý základ do života. Hovorí sa, že dieťa netreba vychovávať, že len stačí pekne žiť a ono sa pridá. Niečom na tom pravdy je, lebo deti sú ako špongie. Nalepí sa na nich všetko, čo vidia. Preto sa snaž o to, aby si bola deťom dobrým príkladom a považovali ťa za vzor. Všetko pôjde jednoduchšie.

montessori hry
zdroj: Pexels/cottonbro

Prejavovať lásku ľuďom v okolí

Keď chceš, aby tvoje deti vedeli prejavovať lásku a mali láskavý prístup k životu, prejavuj ju najprv ty. Ako chceš, aby sa to dieťa naučilo, keď to sama nerobíš? Ak to bude vo vašej rodine automatické, dieťa nebudeš musieť do ničoho nútiť.

Určite poznáš staré známe frázy od babičiek typu „no tak, pozdrav“ alebo „poďakuj“. Toto nútenie do niečoho, čo dieťa nechce urobiť, nie je správne. Keď bude u teba vidieť, že ľudí na ulici zdravíš, že vieš poďakovať a zaželať pekný deň, bude po tebe opakovať a takéto správanie bude považovať za štandard. Žiadne nútenie. Je to také jednoduché.

Instagramové profily o rodičovstve
zdroj: Pexels/Polina Tankilevitch

Vyjadrovať city

Skvelý základ do života je aj vedieť porozumieť svojim pocitom. Keď dieťa naučíš, aby vyjadrovalo to, čo cíti a budeš sa s ním o jeho pocitoch rozprávať, v budúcnosti ti bude veľmi vďačné.

V partnerských vzťahoch nebude mať s ničím problém, lebo bude vedieť komunikovať o tom, ako sa cíti, aké má potreby, prečo sa tak cíti a ako to môže druhá osoba zmeniť. Ľudia, ktorí nevedia vyjadrovať svoje pocity, to majú určite v niečom ťažšie. Dusia emócie v sebe a kedykoľvek môžu nekontrolovateľne vybuchnúť.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife