stravovať sa

Ženské telo je pre mnohých záhadné, no napriek tomu krásne. Keby si sa opýtala, určite by si však vo svojom okolí našla nejednu ženu, ktorú počas jej dní veľmi trpí. A možno si tou frustrovanou práve ty. Na to, aby si si tento červený týždeň užívala, by si mala telo a procesy v ňom poznať. Nauč sa, ako sa stravovať podľa ženského cyklu, aby bolo všetko bezproblémové a nič ťa nebolelo.

Menštruačná fáza 1. – 5. deň

Počas tejto fázy sa z tvojho tela vyplavuje vajíčko a preto krvácaš. Kvôli tomu môžeš byť unavená, nespoločenská a môžeš aj viac negatívne myslieť. V prvom rade by si mala dbať na zvýšený príjem tekutín, aby ťa nebolela hlava a mala si dostatok energie na bežné fungovanie. Počas týchto dní by v tvojom jedálničku nemali chýbať potraviny bohaté na draslík, omega 3 a železo. Jesť by si mala viac rýb, orechov a zázvoru.

týždenný horoskop
zdroj: Pexels/Los Muertos Crew

Folikulárna fáza 6. – 11. deň

V nasledujúcej fáze sa vylučuje hormón, ktorý stimuluje rast nových buniek. Počas nasledujúcich dní môžeš pociťovať väčší príval energie, ale zároveň sa spomaľuje spaľovanie tukov, preto by si sa mala tučným jedlám vyhýbať. Skôr dbaj na vysoký príjem bielkovín, celozrnných výrobkov, vločiek a ovocia, ktoré by malo byť čerstvé a nie spracované.

Ovulačná fáza 12. – 16. deň

Ovulačná fáza je zo ženského cyklu najkratšia, ale niekedy je vnímaná ako najdôležitejšia. Môžeš na sebe spozorovať, že keď máš ovuláciu, prirodzene máš chuť na chlapov a chcela by si sa „množiť“. Cítiš sa najsebavedomejšie a najlepšie z celého mesiaca.

Dbať by si mala hlavne opäť na železo a kvalitné prílohy nabité komplexnými sacharidmi. Tie jednoduché v podobe cukru a sladkého ovocia vyraď, lebo ich telo horšie zvláda. Osviežením je, že si môžeš dopriať viac kávy.

Zdravé snacky na výlet
zdroj: Instagram/myhabitcoffeeandmore/theplanteatinggardener/annamariawurster

Luteálna fáza 17. – 28. deň

No a posledná fáza ženského cyklu je tesne pred menštruáciou. Počas nej môžeš byť viac uzavretá do seba, byť citlivejšia a často mať veľa hlbokých myšlienok. Niektoré ženy pociťujú PMS, máš ho aj ty? Mala by si sa stravovať veľmi kvalitne. To znamená veľa čerstvého ovocia, potraviny bohaté na horčík, koreňovú zeleninu a hlavne dopĺňať vitamín B a C.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife