Niekedy sa v živote dostaneme do takých situácií, o ktorých sa nám nesnívalo ani v najhoršom sne. Nie všetko býva vždy ružové a za dverami domácnosti sa môžu diať veci, o ktorých nemáme ani len tušenie. Domáce násilie nie je, žiaľ, ničím ojedinelým, no aj napriek tomu mnoho obetí nemá síl a odvahu na to, aby sa vymanili z moci agresora.

Kedysi bola táto téma tabu a obete šikany zo strany blízkej osoby si všetko nechávali iba pre seba. Báli sa toho, že by im nikto neveril alebo že by ľudia odsudzovali práve ich. Aj keď sa už píše rok 2022, stále sa nájde mnoho, najmä žien, ktoré majú strach z toho zlého kolotoča utiecť a začať nový život.

Podľa štúdie Agentúry Európskej únie pre základné práva z marca 2014 vyplýva, že každá tretia žena z Európskej únie bola po dosiahnutí veku 15 rokov obeťou fyzického alebo se*uálneho násilia aspoň raz vo svojom živote. Čo je ešte horšie, je fakt, že až 67 %, teda väčšina obetí domáceho násilia, túto skutočnosť nikdy neohlásila, aby sa im dostalo pomoci.

@levsable

#levsable

♬ Paris – Else

Niekedy to môže byť spôsobené tým, že sa obete boja budúcnosti, chcú mať radšej istotu (aj keď bolestivú) akoby mali dať svetu vedieť, že mali doma takéto problémy, za ktoré sa možno dokonca aj hanbia. Často však nevedia, ako dať niekomu najavo, že pomoc skutočne potrebujú. Ak by ich agresor odhalil, mohlo by ich totiž čakať peklo.

Aj na Slovensku má podľa prieskumu skúsenosť s násilím až každá tretia Slovenka. Štvrtina obetí si to zažila s bývalým partnerom, 12 % so súčasným, a pritom iba rovnaký počet percent prípadov sa dostal až na políciu.

Ak sa v takejto situácii ocitneš, ver, že toto nie je život, aký si zaslúžiš. Nech sa deje čokoľvek, neostávaj pri človeku, ktorý ťa psychicky či fyzicky týra a manipuluje tebou. Popros o pomoc niekoho z tvojej rodiny či priateľov, choď na políciu, zavolaj na linku pre ženy zažívajúce násilie.

Pozri si aj tieto videá v článku, ktoré znázorňujú veľmi ľahký znak rukou, ktorým môžeš niekomu ukázať, že potrebuješ pomôcť bez toho, aby si niečo povedala. Toto gesto ti môže doslova zachrániť život.

Aj keď možno nie si obeťou násilia, mala by si tento znak poznať, ak by si raz ty bola na opačnej strane a zazrela, ako sa ti zúfalá žena či dieťa snaží niečo povedať.

Toto gesto by mali poznať aj deti

@levsable

#levsable

♬ Paris – Else

Zdroj: FRA, Reprezentatívny výskum výskytu a skúsenosti žien s násilím páchaným na ženách na Slovensku

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.