V poslednom čase často počujem tvrdenia typu: Ale ženy to majú jednoduchšie, ako muži. Veď vám stačí vziať na pohovor minisukňu a práca je vaša. Veď vám postačí usmiať sa, a máte drinky celý večer zadarmo. Je to skutočne tak?

Stačí byť tou peknou? Stačí správny make-up, oblečenie, a hneď je všetko jednoduchšie? V dnešnom svete nie je jednouché byť ženou. Pracovala si niekedy ako čašníčka? Spoločensky unavení zákazníci ťa budú síce obletovať celý večer, ale dostane sa to až do bodu, kedy začnú mať nechutné reči, pýtať si tvoje telefóne číslo, niektorí budú dokonca smelší a chytia ťa za zadok.

Rozmýšľaš nad tým, aké by bolo správne riešenie v tejto situácii. Tak ideš za šéfom a ten ti s úsmevom na perách povie, že je to súčasť tvojej práce. Povedal by to niekto niekedy chlapovi? Žijeme vo svete, kde má žena menší plat o 19 % iba preto, že je žena. Narodila sa ako žena, vychovali ju ako ženu, a je šťastná, že je ženou. Ale kto dal právo niekomu znížiť plat iba pre to, že je žena?

Odvádzame skvelú prácu, zamestnávateľ je s nami nadmieru spokojný a drieme 2-krát toľko ako muži, ale napriek tomu máme stále nižší plat. Kolega, ktorý sedí vo vedľajšej kancelárii robí rovnako dôležitú prácu ako ty, no má vyšší plat, a to iba preto, že je chlap. Nebúrili by sa chlapi, keby mali nižší plat? Nemrzelo by ich to? Nezaslúžili by si rovnaké platy všetci zamestnanci, bez ohľadu na ich pohlavie?

Stojíš na parkovisku a čakáš na taxík. Vedľa teba stojí cudzí chlap a ty automaticky začneš premýšľať, prečo stojí vedľa teba. Dnes si si nahodila, máš pekné šaty, upravené vlasy a jemný make-up. Ani raz sa ti nepozrel do očí a jediné čo ho zaujíma, je tvoj výstrih. Na očiach má slnečné okuliare a tak si týpek myslí, že si si nevšimla, že sa ti už 15 minút doň pozerá.

Pýtaš sa, aké to je byť ženou v mužskom svete? Sakramentsky ťažké. Občas o sebe pochybuješ, ale nikdy sa nevzdávaš. Bojuješ, nevšímaš si dvojzmyselné narážky mužov, prežívaš všetky situácie, ktoré by si nikdy nikomu nepriala zažiť. Snažíš sa zo všetkých síl, veď my, ženy, sme bojovníčkami od prírody.

Nemusíme byť dokonalé, nemusíme byť mužmi, aby sme dokázali, že sme rovnako inteligentné, vynaliezavé, sebavedomé a sebestačné. Môžeme sa stať doktorkami, právničkami, političkami, a vlastne, čím len chceme. Žijeme v 21. storočí, máme právo voliť, môžeme pracovať, mať rodinu alebo sa rozhodnúť, že sa nechceme nikdy vydať.

Každá z nás nemusí byť matkou, máme právo o tom rozhodnúť. Môžeme byť šťastné, slobodné, sebaisté a hlavne, môžeme byť samé sebou. A žiadneho chlapa k tomu nepotrebujeme.

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.