Asi každá žena túži po krásnej hnedej opálenej pokožke. Dúfame, že už vieš, že solárium nie je zrovna najzdravšie. Pred slnečným žiarením by si si tiež mala dávať pozor a nemala by si sa zdržiavať na priamom slnku zbytočne dlhý čas. Koleduješ si inak o predčasné starnutie kože a v tom najhoršom prípade aj o rakovinu kože.

Opaľovať sa dá aj trochu „zdravšie“. Teraz si mladá a nemyslíš možno na komplikácie, ktoré ti prehnané vystavovanie sa slnku môže spôsobiť, no je najvyšší čas sa nad tým zamyslieť. Ak si budeš dávať pozor teraz, o to menšie problémy budeš mať v dospelosti a starobe. Dôležité je prestať robiť týchto 5 chýb, ktorých sa mnohé z nás stále dopúšťajú.

Pobyt na slnku cez kritické hodiny

Ak vyjdeš von na poludnie, kedy je slnko najsilnejšie, neznamená to, že ťa opáli rýchlejšie. Akurát sa tak spáliš. Medzi 11. a 14. hodinou by si sa radšej opaľovať nemala, pretože žiarenie je naozaj veľmi silné. Opáliť sa dokážeš aj popoludní a dokonca aj v tieni.

Ak si naučená ľahnúť si ráno na pláž alebo kúpalisko a odísť odtiaľ večer, mala by si prehodnotiť svoje správanie. Ide o najväčšiu chybu, ktorú môžeš robiť.

Nedostatočná ochrana pred slnkom

Na trhu existujú opaľovacie krémy a spreje, ktoré ti zaručia dokonalú hnedú pokožku. To možno áno, ale videla si, akú ochranu ponúkajú? Veľakrát ide o SPF faktor 6 alebo maximálne 10, čo je naozaj veľmi málo. Tvoje koža nie je chránená pred škodlivými lúčmi.

Na priamom slnku by si sa mala chrániť faktorom 50 a neskôr poobede ti postačí aj faktor 30, v závislosti od tvojej pokožky. Natierať sa nestačí len na pláži počas dovolenky, ale aj v bežný deň, keď ideš na výlet alebo do mesta.

Nepravidelná obnova SPF ochrany

Vedela si o tom, že opaľovací prípravok by sme si mali naniesť aspoň 15 minút pred tým, než vyjdeme von na slnko? Ak sa natrieš len na pláži a rovno ideš do vody, tvoja ochrana sa výrazne zníži. Natrieť by si sa mala každé 2-3 hodiny a taktiež vždy, keď vyjdeš z vody.

Nepoužívanie prípravku po opaľovaní

Veľa žien tento krok vynecháva, no nemala by si ho podceňovať. Tieto prípravky obsahujú pantenol alebo aloe vera, ktoré pokožku pekne upokoja. Niektoré dokonca dokážu zvýrazniť opálenie a budeš mať pocit, že ostaneš hnedá dlhší čas.

Používanie parfumu pred opaľovaním

Pred pobytom na slnku by si si nemala nanášať parfum alebo iné olejčeky. Slnečné žiarenie môže na niektoré zložky reagovať zle a spôsobiť pigmentové škvrny. A tých je niekedy náročné zbaviť sa.

Ber ohľad predovšetkým na svoje zdravie, preto netráv na slnku viac času, než je nevyhnutné. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.