Koľkokrát sa ti už stalo, keď si bola v strese, že si začala vyjedať nejaké snacky, prípadne si začala jesť viac, než by si mala? Svoje prejedanie si v takýchto chvíľach veľmi neuvedomuje, len sa snažíme zahnať negatívne emócie. A práve jedlo je podľa nás na to najvhodnejšie.

Ak však nechceš potom pri postavení sa na váhu plakať, mala by si trochu popremýšľať nad tom, čo robiť v stresových situáciách. Alebo pri nude, strachu a podobne. S väčšinou negatívnych emócií sa spája práve nekontrolované jedenie.

Ak pocítiš hlad alebo potrebu niečo si dať, skús svoje telo trochu oklamať. Prípadne ak chceš zjesť správnu porciu bez toho, aby si sa prejedala, vyskúšaj aspoň jeden z našich tipov.

Ako skončiť s prejedaním sa?

1. Maj pri sebe žuvačku. Žuvaním zamestnáš aspoň na chvíľu svoje ústa a mozog a zabudnú tak na jedlo.

2. Nepi veľa kávy, sladené vody alebo energeťáky. Tie môžu spôsobiť ešte väčšiu potrebu po jedle. Radšej ich vymeň za nesladený čaj.

3. Pri jedení sa venuj len jedlu, odlož mobil. Namiesto toho, aby si jedlo do seba nahádzala za 5 minút, by si sa mu mala venovať aspoň 15 minút a každé jedno sústo poriadne prežuť.

4. Skús vymeniť veľkosť svojho taniera. Ak si vezmeš veľký tanier, cítiš potrebu ho naplniť. Skús ho vymeniť za menší dezertný tanierik a uvidíš, že časom si na veľkosť svojej novej porcie zvykneš.

5. Na tanieri by si mala mať hlavne zelené veci, ktoré sú zdravšie a pri jedení sa cítiš lepšie.

6. Namiesto čokolády alebo iných snackov maj so sebou oriešky (prípadne sušené ovocie). Ak chceš niečo zobkať pri práci alebo chceš zahnať potrebu niečo si jednoducho dať, oriešky sú určite lepšia voľba.

7. Začni používať aroma olejčeky, ktoré dokážu redukovať tvoje pocity stresu. Vyskúšaj napríklad mätový alebo levanduľový.

8. Dobrým trikom je tiež častejšie umývanie zubov. Keď ich budeš mať práve vyčistené, bude ti blbé hneď ich zašpiniť nejakým jedlom.

9. Ak to je možné, skús si urobiť časový harmonogram svojho jedálnička. Ak budeš jedávať v pravidelných časoch, tvoje telo si na to zvykne a bude mávať menšie potreby dať si nejaký snack alebo niečo sladké.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.