Stále na teba myslím a prajem si, aby si tu bol. Ak by si bol stále nažive, nemusela by som na istý čas zabudnúť na všetky príjemné spomienky, len by som na ne pomyslela a usmiala sa. Ak by si bol ešte stále nažive, tak by v budúcnosti bolo o jednu pozvánku na moju svadbu viac, ako ich bude. Ak by si bol ešte stále nažive, nemusela by som od seba niektorých ľudí odtlačiť. To, ako veľmi mi chýbaš je dôkazom toho, že každý deň premýšľam nad tým, čo by si mi povedal na moje rozhodnutia.

Je odo mňa sebecké, aby som ťa tu chcela späť, pretože posledné okamihy tvojho života boli bolestivé. Bol si sám sebou, no nebol si šťastný. Bol si frustrovaný. Bol si zmätený. Bol si tak prázdny. Trpel si. Tvrdil si, že nemáš prečo žiť a my všetci sme sa na to len tak prizerali.

Ale to nezmení skutočnosť, že mi chýbaš. Priala by som si vrátiť naše skoré aj neskoré rozhovory, ktoré boli tak zmysluplné, ako s nikým iným.

Samozrejme, keď poviem, že ťa chcem späť, tak nemyslím tú verziu, ktorou si bol posledné týždne. Zaujímalo by ma, či sa životy, ktoré stratili samého seba na nás taktiež pozerajú z neba. Na rozdiel od väčšiny nocí posledného mesiaca potrebujem priestor na zdieľanie mojich myšlienok –  už ich viac nemôžem udržať.

zdroj: unsplash.com

Venujem ti ich každý deň – pretože tu ešte stále existuje toľko utrpenia. Ako môžeme zmeniť svet bez tvojho vizionárskeho vedenia a inšpirácie?

Túžim po potvrdení, že skutočne vieš, aký hlboký dopad mal tvoj odchod na moje srdce. Každý deň cítim pocit prázdnoty, ktorý sa mi nezdá byť naplnený. Hľadám znamenie, aby som vedela, že ma vidíš. Zúfalo potrebujem vedieť, že vo mňa stále veríš.

Chcem, aby si vedel, že sa každý deň snažím robiť všetko tak, aby si bol na mňa hrdý. Ešte neviem, ako sa vyrovnám s tým, že už nikdy nebudem vedieť, či sa to deje. Stále si v hlave prehrávam naše rozhovory, ktoré by som si priala, aby sme mali. Myslela som si, že v budúcnosti bude čas..

Posledný mesiac som sa snažila nájsť slová o tom, ako to jasne vysvetliť a pochopiť. Ale smrť prichádza bez súcitu a láskavosti. Bolo naivné, keď som si myslela, že budeš v poriadku, že to nedokážeš urobiť. Si silnejší, ako som si myslela. Si ten najsilnejší človek, akého som mohla spoznať. Mala som pripravené pekné slová, ktoré dávajú ľuďom nádej a pohodlie, ale sú momenty, kedy ma moje skutočné pocity úplne zasiahnu. Keď si uvedomujem, ako nespravodlivý je tento svet. V niektorých chvíľach mi slová nestačia na to, aby som opísala, ako sa všetci cítime kvôli tomu, že tu už nie si. Sú chvíle, kedy ma hnev konzumuje, slzy ma utopia a otázky sa začínajú stupňovať ako horúčka, ktorú nemôžem ovládať. Boli tu veci, ktoré si ešte musel urobiť. Tak prečo si si nedal šancu to urobiť?

(Ne)správne miesto. (Ne)správny čas. Ale jediné, čo si si o sebe stále myslel, bol nesprávny človek.

Zaujímalo by ma, či by si mi povedal, aby som pokračovala v písaní. Aby som moje slová nikdy nenechala zomrieť, aj keď to moje nádeje niekedy robia. Zaujímalo by ma, či by si mi ešte stále hovoril, že sa nemám toľko trápiť pre lásku, aj keď ty si bol ten, čo sa pre ňu trápil najviac.

zdroj: unsplash.com

Občas premýšľam o tom, čo si o mne myslíš. Čo si myslím o zápisníkoch, ktoré ležia pri mojej posteli zaplnené mojím chaotickým písmom. O mužoch, ktorí sa mi páčili, o vzťahoch, ktoré som si vytvorila, o slovách, ktoré píšem.

Zaujímalo by ma, či by si si ešte stále čítal moju poéziu, ak by si bol nažive. Či by si ešte stále krútil hlavou nad ľuďmi, s ktorými sa stretávam a hudbou, ktorú počúvam.

Zaujímalo by ma, či by si mi odpustil, že som ťa nepočúvala v tých najdôležitejších chvíľach. Keď som ti mohla pomôcť, keď som to všetko mohla zmeniť, ale ja som bola príliš zahľadená do seba.

Chápem, že keby si bol ešte nažive, stále by si trpel. Možno smrť je život pre niektorých z tých, ktorí chcú zomrieť. Neviem si ani predstaviť, aké je bojovať s takou bolesťou, ktorá by ma viedla k zmýšľaniu o odchode.

Viem isto, že ten, koho som stratila chcel zomrieť hlbšie, než si želal žiť. Pre neho bola smrť životom.

A táto verzia teba – milá, láskavá, šťastná verzia – je už len jediná, ktorú vidím. Zakaždým, keď zatváram oči. Vždy, keď kvôli tebe nedokážem spať. Vždy, keď o tebe rozprávam príbeh. Vždy, keď na teba myslím.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.