Zapisuješ si to, čo ješ a v kalorických tabuľkách máš málo bielkovín? Prípadne ti len záleží na tom, aby si jedla zdravo a vyvážene? Vďaka bielkovinám dokážeme mať dlhší pocit sýtosti a slúžia tiež na rast a budovanie svalov.

Ak nevieš, v akých potravinách ich nájdeš vo väčšom zastúpení, máme pre teba niekoľko tipov. Tieto jedlá určite zaraď do svojho jedálnička. Sú zdravé, chutné, výživné a dennú dávku bielkovín vďaka nim naplníš raz-dva.

Mliečne produkty

Mlieko, tvaroh, biely jogurt alebo cottage cheese. Dávaj si pozor na etikety napríklad jogurtov. Vyberaj si radšej grécky alebo skyr jogurt, ktoré majú viac bielkovín ako tie klasické.

Tofu

Tofu nie je len pre vegánov. Dokážeš si z neho pripraviť chutné jedlá a môžeš si ho urobiť dokonca aj na sladko. Dnes už v regáloch nenájdeš len klasické biele, ale aj ochutené, ktoré stačí napríklad opražiť na panvici a časť obeda je hotová.

Vajcia

O vajíčkach sa niekedy hovorilo, že by sme ich nemali jesť kvôli vysokému cholesterolu. Raz za čas si ich však môžeš bez problémov dopriať. Nielen že sú chutné, ale majú aj dosť bielkovín.

Ryby a mäso

Losos, tuniak, kuracie či hovädzie mäso. Ak nevieš, čo si urobiť na obed, daj si niečo z tohto. Väčšinu z toho si pripravíš doslova za pár minút.

Strukoviny

Fazuľa, šošovica, hrach, cícer. Ak neobľubuješ mäso, bielkoviny môžeš získať napríklad zo strukovín. Dokážeš si z nich pripraviť plnohodnotné a chutné hlavné jedlo, už dávno nepatria len do kyslých polievok, aké nám varili staré mamy.

Lahôdkové droždie

Ak raz ochutnáš lahôdkové droždie, už ho nebudeš chcieť vymeniť. Ide o najobľúbenejšie dochucovadlo vegánov. Má jemnú syrovú príchuť, hodí sa do omáčok, polievok, nátierok alebo na posypanie hlavného jedla. A čo je ešte lepšie, na 100 g obsahuje až 49 g bielkovín.

Oriešky a semienka

Aj v orieškoch a semienkach nájdeš veľa bielkovín, no na druhej strane si dávaj pozor na ich obsah tukov a vyšší počet kalórií. Nie všetko zdravé je automaticky aj nízkokalorické.

Quinoa

Obyčajnú ryžu skús vymeniť za quinou. Ide o prílohu, ktorá je navyše veľmi chutná a výživná. Skvele sa hodí napríklad do šalátov.

Vedela si o všetkých týchto potravinách, že sú skvelým zdrojom bielkovín?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.