Instagram/pamela_rf

Aj keď je leto za nami len chvíľu, pomaly sa blížime k poslednému mesiacu tohto roka. A s jeho koncom prichádza aj množstvo prísľubov a výziev, ktoré chceme dodržať aj v tom ďalšom. Azda jedno z najčastejších predsavzatí u žien je spraviť niečo so svojou postavou. Okrem cvičenia nám k tomu má dopomôcť aj nejaká diéta. 

Na svete je ich milión a ak ti budeme opakovať, že najlepšia cesta je zdravá a vyvážená strava, stavíme sa, že aj tak zo zvedavosti vyskúšaš všelijaké tipy, ktoré nájdeš na internete, či o ktorých ti povedali kamošky. Zober si aspoň k srdcu niekoľko našich dobrých rád, na ktoré by si pri diéte nemala zabúdať.

Akýkoľvek extrém bude pre tvoje telo šokom a môžeš si navodiť zdravotné problémy. Na všetko choď pomaly a postupne, aby si si stihla zvyknúť, inak si narobíš viac škody.

Jedz 3 až 5 jedál denne – stav radšej na menšie porcie častejšie, nemaj však medzi nimi dlhšiu ako trojhodinovú prestávku.

Nepočúvaj hlúposti o tom, že po určitej večernej hodine sa už nesmie jesť. Tvoje telo nepočíta čas, ale prijaté kalórie.

Začni v jedlách vynechávať cukor i soľ a postupne si pridávaj viac čerstvej zeleniny. Ak to spravíš vo veľkom a rázne, môžeš sa rýchlo opustiť a vzdať to. No ak na to pôjdeš pomaly, zvykneš si tak, že ani zmenu nepostrehneš.

Pomôž si modernými pomocníkmi, akým je napríklad aj kalorická tabuľka. Tá ti ukáže, koľko zložiek (sacharidy, tuky, bielkoviny, vláknina) obsahuje tvoje jedlo a začneš si uvedomovať aj to, či ješ málo alebo veľa.

Nezabúdaj na pitný režim. Voda je pri chudnutí veľmi dôležitá a tvoje telo potrebuje poriadnu hydratáciu.

Jedlo si vychutnávaj. Jedz v pokoji, nenechaj sa rušiť správami na telefóne, televíziou či videami. Ak budeš jesť rýchlo, budeš mať tendenciu zjesť toho viac, pretože si telo nestihne uvedomiť, že mu už stačilo.

Nechoď nakupovať hladná, inak budeš míňať peniaze na to, čo ťa rýchlo zasýti, no nedodá ti to správne živiny. Vopred si premysli, čo budeš variť a choď podľa svojho zoznamu. Neber nezdravé maškrty, ak ich nebudeš mať doma, potom ťa nebudú lákať.

Diéta je efektívnejšia, ak máš aj pohyb. Keď nie si zvyknutá cvičiť, začni chôdzou, tancom či domácim cvičením. Nemusíš si vyberať workouty, ktoré cvičí väčšina. Hľadaj také, ktoré ťa budú baviť, inak to bude pre teba utrpenie.

Prestaň sa vážiť denne. Iba si tým budeš ničiť psychiku. Ak túžiš po dlhodobých cieľoch, potom nečakaj, že sa zmeníš za pár dní. Je to skôr cesta ako samotný cieľ.

Nezabúdaj na to, že ak vylúčiš niečo zo svojho jedálnička, môžu ti kvôli tomu chýbať v tele rôzne vitamíny a minerály. Mysli teda aj na doplnky stravy.

Ak sa počas diéty trápiš, ukonči ju. Nemôžeš sa týrať, psychicky ani fyzicky, inak sa nikam neposunieš. Zmeň svoj životný štýl a udržuj si ho, neber to ako dočasné riešenie.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieFitness