Unsplash/Laura Chouette, Unsplash/Mateus Campos Felipe

Vieš si v dnešnej dobe predstaviť život bez sociálnych sietí? Aj keď si to možno neuvedomuješ alebo si to len nechceš priznať, do veľkej miery ťa ovplyvňujú. Dennodenne sleduješ dokonalý vzhľad známych osobností a ich život v luxuse. Presne ten, ktorý by si rada zakúsila aj na vlastnej koži.

Máme prirodzenú tendenciu sa s týmito ľuďmi porovnávať, čo môže viesť k znižovaniu nášho sebavedomia, pocitu menejcennosti a v neposlednom rade aj k vzniku depresie, poruchy príjmu potravy či iných duševných chorôb.

Zabúdame na to, že sociálne siete sú do veľkej miery len pozlátko. Ľudia vo väčšine prípadov používajú filtre, vďaka ktorým vyzerajú lepšie a často ide len o dobre zvolený uhol pri fotení. Mohli by sme povedať, že ide o taký malý klam, ktorému ale stále ochotne naletíme a veríme.

Pravdou je, že ľudia tam zavesia fotku, ktorá predstavuje highlight ich dňa, týždňa či života. Máloktorý influencer zdieľa aj svoje horšie chvíle. A pokiaľ si ty práve „dole“, máš bad day alebo len taký priemerný, a zrazu vidíš tie dokonalé telá, čistú pleť, plné pery, drahé autá a dovolenky, cítiš sa pod psa… Ale to aj tak nie je kľúč k úspechu.

Nebuď ako cez kopirák, najkrajšia si sama sebou

Pre úspech na sociálnych sieťach by si nemala nasledovať tieto trendy. Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že by ťa iní prehliadli, pretože by si bola len jednou z ďalších, ktoré vyzerajú takmer rovnako a snažia sa zaujať tými istými vecami. Vyskúšaj to robiť presne naopak a buď taká, aká si.

Máš chyby? Dnes je trendy prirodzenosť a úprimnosť

Úspech môžeš dosiahnuť tým, že budeš AUTENTICKÁ a SAMA SEBOU. Teraz možno len krútiš hlavou a hovoríš si, že to určite nemôže fungovať. Vezmi si však to, aký majú tieto témy úspech. Na Instagrame fungujú hnutia Body positivity či Skin positivity, ktoré nabádajú ženy, aby sa nebáli ukázať svoje nedokonalosti.

Na Slovensku sa tejto problematike venuje napríklad komička Simona Salátová vo svojom novom podcaste 90-60-90 alebo Nasratá žena, ktorá nemá problém ukázať to, ako v skutočnosti vyzerá.

Buď v pohode. Môže ti to byť 4, čo si o tebe myslia

Ak sa nebudeš musieť strachovať o to, aby si na každej fotke vyzerala dokonalo, zvýši sa tvoja mentálna pohoda. A presne to je v súčasnosti najdôležitejšie. Musíme sa starať nielen o svoje fyzické zdravie, ale predovšetkým o to duševné. Zvykneme ho zanedbávať, pretože máme pocit, že naša duša je nezraniteľná. Opak je však pravdou.

Za posledný rok pribudlo množstvo mladých ľudí, ktorí priznali, že majú problémy s depresiou, úzkosťou alebo panickými záchvatmi. Môže za to do istej miery aj pandémia, ktorá vládne vo svete, no svoj podiel viny na tom majú práve sociálne siete. Vytvárame si ilúzie o dokonalom svete bez chýb. Ale to nie je realita. Práve chyby sú najviac prirodzené a ľudské.

10. októbra sme si pripomenuli Svetový deň duševného zdravia. Aj pri tejto príležitosti sa mobilný operátor 4ka spojil s Ligou za duševné zdravie a odštartovali kampaň Robím chyby a je mi to 4. Jej cieľom je vysvetliť, prečo je autenticita a schopnosť pomenovať chyby a emócie tak dôležitá, najmä z hľadiska duševného zdravia.

zdroj: 4ka

Sebavedomie je ten najlepší filter

Ak teda chceš byť na Instagrame či Facebooku naozaj úspešná, stav na prirodzenosť. Neboj sa byť sama sebou a ukázať svoje prípadné nedokonalosti. Ostatní ľudia a predovšetkým bežné ženy sa s tebou budú môcť ľahšie stotožniť a budú mať pocit, že sú k tebe bližšie. A ty k nim.

Nezabúdaj tiež na to, že týmto spôsobom budeš pracovať aj na svojom duševnom zdraví. Ak budeš spokojná vo svojom vnútri, spokojnosť budeš vyžarovať aj navonok. So zdravým sebavedomím toho dosiahneš oveľa viac ako s filtrami a Photoshopom.

Vedela si, že…

Podľa aktuálneho prieskumu AMI Digital Index 2021 len 2 % Slovákov nemajú účet na sociálnych sieťach, pričom sociálne siete si každý deň prezerá až 97 % mladých vo veku 15 – 29 rokov. Priemerne trávia ľudia na týchto médiách 3 hodiny denne a u mladých ľudí to môže byť viac ako dvojnásobok. Sociálne siete pritom slúžia nie len na kontakt s blízkymi, ale aj na zábavu a tiež ako zdroj informácií.

Je len otázkou času, kedy ten ošiaľ z dokonalosti na sociálnych sieťach praskne ako balón a ľudí prestane zaujímať to, čo nie je skutočné. Dôležité je zamerať sa na to, čo je tu a teraz a na to, ako vyzerá skutočný život.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife