Photo by Yoann Boyer on Unsplash

Niekedy sa sama seba pýtam, prečo musíme v živote absolvovať niekoľko vzťahov, až kým nájdeme toho pravého, a možno ho pritom aj tak nenájdeme. Čo ak je ten pravý už môj ex, a ak by sme boli spolu teraz, dopadli by sme inak? 

Čím sme staršie, tým hlúpejšie sa nám občas zdajú dôvody, pre ktoré sme ukončili vzťahy. Ak by som vtedy vedela o týchto veciach, všetko mohlo byť inak.

To, že sa pohneváme, neznamená, že spolu musíme skončiť

Väčšina prvých lások skončila tak, že sme sa pohádali a s nervami skonštatovali, že sa už nechceme vidieť. A tak aj bolo. Dnes už viem, že takto to nefunguje. Je to ako keď sa v seriáli Priatelia pohádala Monica s Chandlerom a on už automaticky žil s vedomím, že ich vzťah skončil.

Vždy, keď tú scénku vidím, iba sa trpko zasmejem nad tým, že na toto uvedomenie bolo treba dospieť. Hádka je iba hrboľ na spoločnej ceste, stačí ho prekonať a môžeme kráčať ďalej.

V láske ego nemá miesto

Ďalším častým dôvodom na rozchod býva neprekonateľné ego. Ak jeden z dvojice nevie v konfliktnej situácii ustúpiť, či pristúpiť na kompromis, azda nie je iné východisko.

Pritom si stačí uvedomiť, že vzťah nie o jednotlivcovi, ale o oboch rovnako. Možno keby sme ako ľudia nemali občas tak veľké a neústupčivé ego, mnoho lások by vydržalo dodnes.

Ak by sme sa rozprávali, problémy by neboli

Žiaden problém nie je tak veľký, aby ho nedokázal jeden úprimný rozhovor vyriešiť. Komunikácia je základom každého pevného a zdravého vzťahu, to som už zistila. No v minulosti som na to doplatila.

Vo vzťahu sa pocity a názory nesmú skrývať, inak sa to všetko nabaľuje a raz praskne tak, že sa to už nebude dať pozliepať. Keby to však moje mladšie ja vedelo.

Najprv priatelia, potom milenci

No a zabudnúť nemôžem ani na fakt, že mnoho vzťahov začne už len preto, že nás nový človek priťahoval. Poriadne sme sa však nepoznali a čoskoro sme prišli na to, že nie vždy je to dobrý nápad. Občas to bola skôr strata času.

Je istejšie, že vzťah môže fungovať vtedy, ak sa s daným človekom poznáme dlhšie. Poznáme lepšie jeho správanie, myslenie, konanie, a tak nás nemusí nič prekvapiť. Ísť strmhlav do niečo nového a nepoznaného je síce vzrušujúce, ale o to viac nebezpečné.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating