Sú knihy a KNIHY. To sú také, ktoré s tebou zostanú  a musíš sa k nim neustále vracať. Ja mám takých niekoľko, pričom všetky spadajú pod tzv. klasiku. Z tohto zoznamu som pre teba vybrala tých desať najlepších.

1984 – George Orwell

01

(foto: martinus.sk)

Orwell napísal tento dystopický román o totalitnej spoločnosti a úplnej kontrole ľudských životov v roku 1949. Hlavná postava, Winston Smith, bývalý novinár, má za úlohu prepisovať novinové články tak, aby vždy podporovali momentálnu situácu v krajine. Všade sa nachádzajú kamery, každé gesto, každý pohľad tam, kam nemá, môže byť nebezpečný. Winston si uprostred toho všetkého začne písať denník a dokonca budovať romantický vzťah.

Gróf Monte Cristo – Alexandre Dumas

02

(foto: paseka.sk)

Aj keď je Dumas zrejme známejší kvôli Trom mušketierom, môj najobľúbenejší bude vždy Gróf Monte Cristo. Nádejného mladého námorníka zradia jeho kamaráti a prežije štrnásť rokov vo väzení. Podarí sa mu utiecť a stane sa mocným, príťažlivým grófom, ktorý sa rozhodne zosnovať plán pomsty. Práve tento jeho prerod z naivného mladíka na vzdelaného, chladného muža sa mi páči najviac.

Lolita- Vladimir Nabokov

03

(foto: martinus.sk)

Nemusím poukazovať na to, aká kontroverzia sprevádzala vydanie tohto románu. Pojednáva o takej chúlostivej téme z oblasti ľudskej sexuality, že ju veľa ľudí označuje za pornografickú a obscénnu. Rozprávač, Humbert, opisuje svoju túžbu a následné získanie dievčinky Dolores, ktorú nazýva svojou Lolitou. Po prečítaní knihy som mala pocit, že aj keď sa dozvedáme veľa o Humbertových činoch a myšlienkach, o Lolitiných postojoch a vnímaní celej situácie nevieme dokopy nič.

Hobbit  – J.R.R. Tolkien

04

(foto: gorila.sk)

Áno, je mi jasné že pri mene Tolkien sa za jeho najväčšie dielo považuje Pán prsteňov, musím povedať, že Hobbit mi učaroval viac. Autor vždy väčšinu jeho príbehov písal pre svoje deti a mnohé aj ilustroval. Inšpiroval sa milovaným rodným Anglickom, ale aj európskymi legendami a rozprávkami a stvoril celkom nový, komplexný svet. Hobbit je klasický príbeh cesty a premeny  hlavného hrdinu.

Alica v Krajine zázrakov – Lewis Carroll

05

(foto: slovart.sk)

Alica Lidellová bola skutočné dievča, žijúce vo viktoriánskom Oxforde a Lewis Carroll, vlastným menom Charles Dodgson, bol profesorom matematiky. Dodgson bol rodinný priateľ Lidellovcov, a často si vymýšľal nezmyselné príbehy, aby Alicu zabavil. Zapájal prvky anglického folklóru, vtedajšej kultúry, aj ich každodenného života. Neskôr vznikol príbeh, Alica v Krajine zázrakov, obľúbený hlavne pre surreálne prostredie, nonsens a tajomné dialógy.

Búrlivé výšiny – Emily Bronte

06

(foto: skrysa.sk)

Táto kniha sa vždy dostáva do porovnávania s Janou Eyrovou, románom ďalšej zo sestier Bronteových, Charlotte. Oba sú romantické, až gotické, odohrávajú sa na studených slatinách anglického severu. Búrlivé výšiny patria medzi moje povinné jesenné čítanie. Skvelé pozorovacie schopnosti  autorky a zmysel pre detailné a trefné vykreslenie krutej prírody z nich robí jeden z najlepších svetových románov.

Na ceste – Jack Kerouac

07

(foto: gorila.sk)

Kniha, ktorá charakterizuje jednu celú generáciu. Pamätám si, ako som u čítala v jedno horúce leto pri vode, a mala som silné nutkanie chytiť pero a tiež zapisovať svoj život do takého nepretržitého, jednoliateho sledu každodenných udalostí. Príbeh knihy pokračuje a pokračuje, autor opisuje ľudí , ktorých stretáva a krajinu, ktorou putuje, zameriavajúc sa aj na tie najobyčajnešie veci.

Veľký Gatsby – Francis Scott Fitzgerald

09

(foto: antikvariatshop.sk)

Fitzgerald píše o dvadsiatych rokoch, ktoré boli označované aj ako „jazz age“. Ľudia oslavovali, pili a tancovali, a práve román Veľký Gatsby prináša pohľad na to, čo eštelen malo prísť.

Parfum: Príbeh vraha – Patrick Süskind

10

(foto: martinus.sk)

Autor predstavuje antihrdinu, Grenouilla, ktorý je obdarený nadľudsky vyvinutým čuchom a jeho snom je zostaviť dokonalú vôňu. Bohužiaľ nemá žiadne morálne zásady  a žiadnen cit pre lásku.

Harry Potter – J. K. Rowling

08

(foto: martinus.sk)

Nech zdvihne ruku, ktor Harryho Pottera nikdy nečítal. Toto je kniha, ktorá sa stala ikonou a  ktorú si obľúbili aj deti aj dospelí. Hlavný motív – boj dobra a zla, téma priateľstva, lásky ale aj smrti, majú čo povedať asi každému človeku. Harry Potter bude pre mňa vždy nostalgickou časťou detsva, vyrastala som s ním a pamätám si, ako som sa vždy tešila na nové diely. Na jeho opísanie neviem použiť iné slovo než „utočisko“.

(cover foto: nhochehe.com)