Najmä v dlhodobých vzťahoch sa stáva, že páry spohodlnejú, upadnú do stereotypu a len tak žijú vedľa seba. Už si totiž nedokážu predstaviť život bez toho druhého, no ich správanie často nasvedčuje presný opak.

O vzťah sa musíš starať rovnako ako o kvet. Aj ten musíš polievať, hnojiť, presádzať a odvďačí sa ti krásnymi voňavými kvetmi. So vzťahmi je to rovnaké. Ak sa oň prestaneš starať, začne pomaly vädnúť, až napokon úplne vyschne. Vaša láska vyhasne a z vás sa stanú len dvaja neznámi, ktorí spolu žijú.

Toto je 7 varovných signálov, že váš vzťah stráca iskru a je potrebné ho znovu naštartovať. Ak sa o to nebudete snažiť, veľmi ľahko sa môže stať, že sa rozlúčite a každý pôjde svojou vlastnou cestou.

Žiadne kompromisy

Kým kedysi vám nerobilo problém prispôsobiť sa tomu druhému, teraz chcete, aby bolo všetko podľa vás. Neberiete ohľad na potreby alebo túžby toho druhého. Z tohto vznikajú pravidelné hádky a výčitky, ktoré vedú k negatívnym emóciám.

Slabá komunikácia

Kedy naposledy ste si spolu len tak sadli na gauč a porozprávali sa? Nielen o tom, čo budete na ďalší deň variť alebo čo treba nakúpiť. Myslíme rozhovory o vašich plánoch, snoch, pocitoch, ale aj potrebách. Vo veľkom množstve dlhodobých vzťahoch komunikácia upadá veľmi rýchlo a keď jedného z partnerov niečo trápi, necháva si to len pre seba.

Výhovorky a osočovanie

Ak jeden z vás urobí chybu, nehľadáte spôsob, ako by ste to vyriešili, ale radšej si vyberiete cestu osočovania, výčitiek a hádok. Nezabúdaj na to, že vy dvaja ste tím, preto by ste mali držať spolu. Mali by ste sa navzájom podržať aj v tých ťažších časoch a nemali by ste hľadať zbytočné výhovorky, ktoré by ospravedlňovali vaše pochybenie.

zdroj: Unsplash/Taylor Deas-Melesh

Problémy s pocitmi a emóciami

Ak máte problém s komunikáciou, pravdepodobne nedokážete poriadne hovoriť ani o svojich pocitoch. Kedy naposledy ste si vyznali lásku? Kedy ste poďakovali tomu druhému za to, čo všetko robí? Kedy ste poprosili o pomoc? Je dôležité, aby ste hovorili o tom, čo váš trápi a naopak, čo vám robí radosť.

Zabúdate na to pekné, čo bolo medzi vami

Tiež na seba len štekáte, vyčítate si všetko, čo urobíte a dokážete si poriadne prísť ani na meno? A čo všetky tie krásne chvíle, ktoré ste spolu kedysi zažili? To ich len tak zahodíte a zabudnete na to? Je ľahké sa vyhovárať a hľadať vo všetkom to zlé. Zamerajte sa však na to dobré a snažte sa tešiť aj z maličkostí.

Žiadne spoločné plány

Venujete sa svojim vlastným záľubám a fungujete viac-menej ako samostatné jednotky? Je, samozrejme, v poriadku, ak máte aj svoj vlastný život a nie ste na tom druhom závislí. Mali by ste však čas tráviť aj spoločne a predovšetkým by ste mali mať aj spoločné plány. Ak vo vašej budúcnosti nefiguruje vaša polovička, asi niečo nebude v poriadku.

Vzťah ako zámienka

Ste spolu len preto, lebo máte dieťa? Alebo dom, hypotéku, psa alebo čokoľvek. Vo vzťahu ste len kvôli zámienke, nie kvôli láske. Takýto spôsob života bez lásky dlhodobo nie je možný a skôr či neskôr sa začnete viac hádať a na tom druhom vám budú prekážať aj úplné maličkosti.

Ak si sa aj v niektorých bodoch našla, ešte nemusíš strácať nádej. Teraz je dôležité na vašom vzťahu popracovať (teda ak to tak chceš). Nezabúdaj však na to, že na vzťah treba dvoch, takže záujem a snaha z tvojej strany stačiť nebudú. Bude sa musieť snažiť aj tvoja polovička.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.