vzťahy so súrodencami

Všetky vzťahy sú občas zložité. Život nie je celý iba ružový a občas sa vyskytnú aj prehánky. Z času na čas padneš na kolená a môže ťa to úplne zlomiť, no potom opäť vyjde slnko. A tak to je v každej oblasti našich životov. Určite s nami budeš súhlasiť, keď ti povieme, že hádky sa objavia medzi partnermi, kamarátmi, v rodine, ale aj vzťahy so súrodencami sú občas napäté.

Z času na čas sa môžete poškriepiť, ale aj napriek tomu sa milujete. Možno sa hádate o úplných hlúpostiach a možno sú to hádky na život a na smrť. Niektoré vzťahy medzi súrodencami také naozaj sú. Jednoducho vám nesadnú povahy a potom je oheň na streche. A práve preto ti dáme recept, ako si s nimi budeš rozumieť.

sestry
zdroj: Unsplash/🇸🇮 Janko Ferlič

Niekedy je lepšie mlčať

Už vo viacerých našich radách odznelo, že niekedy je najlepšie mlčať. Hoci v tebe môže vrieť krv a môžeš byť naštvaná, niekedy je lepšie sa nehádať. Veď sa aj vraví – múdrejší ustúpi.

Možno je tvoj súrodenec kvôli niečomu nervózny a práve preto sa chce hádať. A ty mu prídeš ako ľahká obeť, ktorá ho tejto zlosti zbaví. Keď do teba ale z ničoho nič začne vyrývať, radšej vycúvaj a buď ticho. Veď nech si hovorí, čo chce. S niekým sa proste nemôžeš hádať, pretože on musí mať vždy pravdu.

súrodenci
zdroj: Unsplash/Vitolda Klein

Hádky proste vždy spôsobia zlú energiu a naštrbia dobré vzťahy medzi ľuďmi. Súrodenci sú predsa tie najbližšie osoby, ktoré by sa mali vždy ochraňovať a nie si nadávať. Cudzí ľudia naokolo ťa môžu zradiť, no súrodenec tu bude vždy pre teba. Je to iný druh lásky, ktorý nebudeš cítiť k nikomu na svete.

Spoločné zážitky utužujú vzťahy

A čo utuží vzťahy so súrodencami najviac? No predsa spoločné zážitky. Spomeň si, ako malí ste sa hrali na ulici, naháňali ste sa, hrali ste loptové hry či športovali. Nehovoríme, že aj v dospelom veku máte robiť to isté.

súrodenci pri vode
zdroj: Unsplash/Meritt Thomas

Skúste ísť niekam na túru, na kávu či na obed ako priatelia. Ak nezarábate a nemáte peniaze, choďte sa iba tak niekam prejsť a porozprávať. Spoločne strávený pekný čas je predsa na nezaplatenie. A to nielen medzi partnermi či kamarátmi. Súrodenci sú stokrát cennejší. 

Na každom vzťahu treba pracovať

Pracovať treba na každom vzťahu a vôbec nezáleží na tom, o aký druh ide. Ak chceš s ľuďmi dobre vychádzať, pomalými krokmi si u nich treba vybudovať dôveru a získať príjemné zážitky, na ktoré budete s radosťou spomínať. Tie si nazbierate aj niekde v kaviarni pri čaji a koláčiku a nemusíte vymýšľať nič zložité.

vzťahy so súrodencami
zdroj: Unsplash/mynameismichel

Súrodenci a rodičia sú to najcennejšie, čo v živote máš. Rodinu by si si preto mala vážiť a nezanedbávať ju. Pomáhaj súrodencom s úlohami, poumývaj špinavé riady a poupratuj celý byt. Hraj s rodičmi karty a smejte sa pri tom. Vezmi ich niekam na prechádzku alebo na túru. Ak máš dostatok peňazí, zaplať im alebo aj celej rodine nejaký pobyt či dovolenku.

Problémom vzťahov v rodine sme sa už venovali v niekoľkých článkoch. Poradili sme ti, ako si lepšie rozumieť s rodičmi či s ostatnými členmi rodiny. Niekedy sú tieto problémy totiž tie najhoršie a najkomplikovanejšie.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife