Nevieš kam na dovolenku? Nemáš možno dostatok financií nato, aby si navštívila iné krajiny alebo ťa len omrzelo cestovať takú diaľku? A možno si len jednoducho dovolenku ani neplánovala a zázrakom sa ti zvýšil čas, ktorý počas takýchto krásnych slnečných dní nechceš stráviť doma v posteli. Nemaj obavy, to sa dá rýchlo vyriešiť. Je veľa možností kam sa vybrať. Ak by si predsa len chcela vycestovať z krajiny, tak letenky sa dnes dajú kúpiť aj lacnejšie.

Naopak, ak chceš spoznávať našu krajinu a veľa miest si ešte nenavštívila, tak máš o to viac dôvodov ostať tu, pretože Slovensko je krásne. Má veľa magických miest, ktoré ťa môžu obohatiť o veľké množstvo neopíasateľnej energie a myšlienok, kedy konečne doslova a dopísmena„vypneš“.

O všetok tento skvost sa môžeš podeliť so svojou druhou polovičkou, najlepšou priateľkou či rodinou a spolu môžete zažiť nezabudnuteľné leto. Samozrejme aj tu si treba pripraviť nejaké peniažky, no kde ich dnes netreba, že? Tak ak už premýšľaš o takejto možnosti, môžeš sa pekne nabaliť a môžeš začať objavovať všetky krásy nášho Slovenska, spolu s tvojimi najbližšími. V týchto oblastiach je k dispozícii široká ponuka ubytovania, kvalitných služieb a taktiež rôzne možnosti, kam sa vydať vo voľnom čase.

Ako prvú destináciu by som určite spomenula Slovenský raj. Nachádza sa na východnom Slovensku v oblasti Spiša. Zároveň je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Táto oblasť je mne srdcu veľmi blízka, pretože tu žijem a je to doslova raj. Raj, kde viem vypnúť od všetkého a od všetkých. Hocikedy.

Nielen počas dovolenkového obdobia. To je výhoda, že tu žijem. Sadnem si na bicykel, idem si zabehať alebo sa len prejsť do lesa, a tak čerpám to, čo by som na mnohých miestach nezískala. My rodáci si to, žiaľ, niekedy ani neuvedomujeme a prestávame vnímať to kráľovstvo, ktoré tu máme a v ktorom žijeme. To my ľudia zvykneme robiť. Náhlime sa za niečím, čo je ďaleko a pritom to čo naozaj potrebujeme, máme rovno pod nosom.

Preto by som chcela dať do popredia niektoré oblasti, ktoré naozaj stojí za to navštíviť ich.

Prielom Hornádu je približne 16 km dlhý úsek horného toku rieky Hornád. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Zaujímavosťou je, že od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Ďalším obľúbeným cieľom je skalný výbežok Tomášovský výhľad, bez ktorého návštevy, by leto nebolo letom. Bol by hriech nenavštíviť ho pravidelne, najmä, ak bývate tak blízko. Kláštorisko je turistické stredisko v Slovenskom raji v nadmorskej výške 760 m n. m.

 Tieto úseky sú zaistené rebríkmi, stúpačkami, reťazami a mostíkmi. Rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomov 13. a 14. storočia, sú veľmi veľkou pýchou tohto územia. Ak ťa zaujíma história, tak ťa táto oblasť určite zaujme a priam ťa až žiada, aby si ju navštívila. Východiskom pre návštevu Slovenského raja sú strediská Čingov a Podlesok na severnej a Dedinky na južnej strane.

„Všetky tieto miesta sú hodné ich návštevy a obdivu. Príroda, ktorá je neocenená a neobývaná je slabá. Príroda nás potrebuje takisto, ako potrebujeme aj my ju. Bez nej sme slabí zas my, aj keď si to niekedy naozaj neuvedomujeme.“

Ako druhú oblasť by som rada spomenula ďalšiu obdivovanú destináciu, ktorú vidím každé ráno z okna, keď si robím raňajky. Áno, tou destináciou sú Tatry.

Gerlachovský štít je najvyšší vrch a zároveň jeden z najmohutnejších masívov Tatier. Tatry majú mnoho turistických cieľov. Štíty, doliny či horské chaty. Všetky tieto ciele majú mnoho zastávok. Kriváň, Lomnický štít, Rysy, Hrebienok, Štrbské pleso a mnoho ďalších. Lomnický štít je druhý najvyšší vrch Tatier. Štrbské pleso zas patrí počas celého roka k najvyhľadávanejším lyžiarskym a turistickým centrám vo Vysokých Tatrách.

Samozrejme je tu mnoho ďalších krásnych miest, ktoré naozaj stojí za to navštíviť ich. Ja som spomenula práve tieto dve, pretože ich mám rovno pred očami a nebyť súčasťou týchto oblastí, tak už teraz viem, že by som prišla naozaj o veľa. Všetky tieto destinácie, ktoré som tu spomenula, sú čoraz viac navštevované a obdivované cudzincami, ktorí si tú krásu nevedia vynachváliť. Tak prečo by sme ju mali my Slováci ignorovať a nevážiť si ju?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.