instagram.com/liamhemsworth, finnsite

Ak máš doma štvornohého miláčika, určite ho aj ty nesmierne ľúbiš a nevymenila by si ho za nič na svete. Veď nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka. Nikto sa tak úprimne neteší z tvojho príchodu domov, než tvoj psík. Krásny vzťah si ale vieš vytvoriť aj s mačkou, prípadne inými zvieratkami.

Už niekoľko rokov na celom svete prebieha iniciatíva, aby ľudia nekupovali zvieratká, ale aby si ich vzali z útulkov. Tam skončili väčšinou práve také, ktoré boli kúpené napríklad ako darček a po chvíľke sa niekomu zunovali. Útulkáči dokážu dať svojmu majiteľovi neskutočné množstvo lásky a za každé pohladkanie sú vďačné. Veď doteraz sa im toľkej pozornosti nedostávalo.

Útulky podporuje aj množstvo celebrít, ktoré sú hrdé na to, že si adoptovali svojho chlpatého kamaráta práve odtiaľ. Vedela si o tom, že obľúbení herci či speváci majú doma svojich verných parťákov?

Ian Somerhalder

Ariana Grande

View this post on Instagram

💧🤍 🌫 two

A post shared by Ariana Grande (@arianagrande) on

Kaley Cuoco

View this post on Instagram

My everything right here 💛 #norman

A post shared by Kaley Cuoco (@kaleycuoco) on

View this post on Instagram

#twinning

A post shared by Life With Shmooshy (@lifewithshmooshy) on

Amanda Seyfried

View this post on Instagram

Psst

A post shared by Amanda Seyfried💛 (@mingey) on

Liam Hemsworth

View this post on Instagram

Luck dragon.

A post shared by Liam Hemsworth (@liamhemsworth) on

Chrissy Teigen

View this post on Instagram

bebes and pups

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

View this post on Instagram

look at this handsome little shit!!

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Ryan Reynolds

Nina Dobrev

Simon Cowell

View this post on Instagram

Hello everyone. I wanted to share something exciting my son Eric and I have been working on. I would like to introduce to you #WISHFITS. To begin with, we have announced a seven book deal with @hachettekids today. WISHFIT is a world where the most unusual animals exist. The WISHFITS are magical, unusual and have evolved in a weird and wonderful way, combining two different species to form hybrid animals with very distinct characteristics! Some of Eric’s favourite WISHFITS include the DAT (dog/cat) the COG (cat/dog), the SNOG (snail/dog – the enthusiasm of a dog at the speed of a snail), the PEEP (pig/sheep) the CHUG (cheetah/slug – the slowest cat in the world), the HIPPOROO (hippo/kangaroo), the CHIMPANPOO (chimpanzee/poodle), the POLARBAT (polarbear/bat), the CROCOPUSS (crocodile/cat), the SHIGER (sheep/tiger – the most nervous cat in the world), the SPIKEY (spider/donkey) and many, many more. To be able to write a series of books with my son Eric has been magical. This idea was inspired 3 years ago by a very special friend of ours who runs a Children’s Hospice charity. I told her one evening about some of the funny animals my son Eric and I would invent, starting with the Cog and the Dat. And how every evening the two of us would think of the most unlikely animal we would like to have as a pet. She loved this idea so much she encouraged me to turn this into a book series. I then met with an amazing company called @tongalteam who have a global community of creators. We loved the idea of thousands of creative people being part of the development of our idea. I am thrilled to be working with Hachette, an amazing publishing house. They shared our passion and enthusiasm from the moment we told them about WISHFITS.
 Two of the children’s charities I work closely with will benefit from profits of WISHFITS, @sschospices and @togetherforshortlives. Simon PS. My gut feeling is that some of these WISHFITS actually exist…somewhere!

A post shared by @ simoncowell on

Hilary Swank

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News