gettyimages.com

Lacno a rýchlo nakúpiť, párkrát obliecť a opäť kúpiť nové a trendy kúsky. Oblečenie stráca hodnotu, klesá jeho cena a cenovky už dávno neodrážajú jeho skutočnú hodnotu. 

Téma „fast fashion“ alebo po slovensky „rýchla móda“ je za posledný rok celkom „trendy“. Horšie je však to, že samotný problém už „trendy“ nie je. Témou udržateľnej módy sa v posledných rokoch zaoberá stále viac ľudí na celom svete. Nadnárodné módne reťazce s nálepkou „fast fashion“ reagujú na tlak z radov módnych aktivistov aj významných osobností z priemyslu. Neobchádza to nikoho a nič.

Obchody už zaviedli spoplatnené igelitové tašky, sme viac a viac oboznamovaní s tým, že plátenná taška je to pravé a namiesto plastovej fľaše nám stačí aj sklenená s vodou z vodovodu. Ľudia sa prebúdzajú (i keď podľa môjho názoru príliš neskoro) a začínajú si uvedomovať, že svet je skutočne zamorený množstvom plastov a bordelu. Ja som sa však hlbšie zamerala na tzv. rýchlu módu, ktorá sa však podľa môjho názoru dostatočne nepropaguje.

unsplash.com

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde putuje použité oblečenie? Faktom je, že módny priemysel je 2. najšpinavší a najneetickejší priemysel na svete – životné prostredie znečisťuje predovšetkým vo fáze výroby a farbenia textilu. V Číne sa hovorí: „Ak chcete vedieť, aká je trendy farba sezóny, pozrite sa, akú farbu majú naše rieky.“ Textilný odpad predstavuje na Slovensku približne štyri percentá zo všetkých odpadov, ktoré vyprodukujeme. V praxi to znamená, že ide o štyri až 12,6 kilogramu textílií na každého Slováka ročne. Toto číslo sa každý rok zvyšuje. Podľa štúdií, ktoré cituje denník The Guardian, vydrží britskému spotrebiteľovi jeden kus oblečenia v priemere 3,3 roka. Iné štúdie hovoria len o dvoch rokoch. Potom skončia na skládke, v lepšom prípade smerujú na charitu či do kontajnerov určených na zber oblečenia. Čo sa ale stane s oblečením, ktoré je tak poškodené alebo vynosené, že ho nik nemá záujem dať do second handu?

Ako predísť rýchlej móde?

Znečistenie nie je len na životnom prostredí ale aj v našom prípade. Minulý týždeň som si kúpila rifle, ktoré sú z reťazca podobného, ako je fast fashion, akurát že na „nižšej úrovni“. Po ich prvom vypratí som ich mala celý deň na sebe a večer, keď som si ich dávala dole, mala som na nohách čiernu farbu, čo bola farba práve tých nohavíc. Takže nielen konzumáciou nezdravého jedla, ale aj nosením oblečenia rýchlej módy dávame do seba chemikálie, akurát že cez kožu.

Sme v dobe, kedy sa ťažko pohneme iným smerom. Návrhy na zmenu situácie padli od rôznych módnych stajlistov. Odporučili, aby sme sa zamerali na domácich módnych dizajnérov a na oblečenie, ktorého pôvod je z domácej krajiny.

unsplash.com

Čiže moja otázka: ako ja predídem fast fashion a ako ja môžem predísť tým, že budem ničiť prírodu? Tým, že okrem igelitových tašiek a fliaš budem rešpektovať to, že nepotrebujem mať 5 takých istých čiernych lacných tričiek ale že môžem mať jedno, drahšie, no kvalitné, ktoré mi vydrží viac ako len jednu sezónu. Treba si uvedomiť, že nesmieme byť materialistické svine, ktoré si nevážia matku Zem a nemajú problém ju zamoriť hocičím, veď vraj znesie. Módny priemysel je problémovejší, než sa možno zdá a je potrebné si to čím skôr uvedomiť, dokým nás veci nezahltia aj na skládkach či v prírode.

Aj na Slo­ven­sku sa ľu­dia stá­vajú uve­do­me­lej­šími a za­čí­najú pod­po­ro­vať lo­kál­nych vý­rob­cov a značky. Ako od­kaz vznikla nová módna plat­forma – Styllie, kde náj­deš všetko, čo sa týka poc­ti­vej módy a nielen tej lokálnej. Či už hľadáš inšpiráciu, chceš spoznať poctivé značky alebo si vytvoriť outfit…

Styl­lie však nie je len “ďalšia sociálna sieť”. Zaujímavosťou je, že obsah môžu tvoriť len vybraní užívatelia či značky (áno tí, ktorí majú čo-to dočinenia so slow-fashion), a tak sa trochu dištancuje od filozofie Facebooku či Instagramu. Je to hlavne z dôvodu udržania kvality a relevancie obsahu. Inak je otvorená naozaj pre všetkých, ktorých móda a udržateľnosť naozaj zaujíma alebo by sa chceli o tejto problematike dozvedieť viac. Aj keď je táto platforma len v začiatkoch, teší sa pomerne veľkej obľube. Bež ju teda vyskúšať!

Pre viac info sleduje Styllie aj na Facebooku či Instagrame.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife