pexels.com

„Som unavený“. Takto zvyčajne odpovedajú ľudia s úzkosťou či depresiou, keď sa ich spýtate, ako sa majú. Čo sa však za touto odpoveďou skrýva?

Mnohí ľudia používajú vetu „Som unavený“, keď trpia nedostatkom spánku, alebo si na plecia vzali viac povinností, než by dokázali zvládnuť. Keď vám túto vetu povie človek trpiaci úzkosťou alebo depresiou, taktiež to môže znamenať, že by potreboval viac spánku, či menej práce. Zvyčajne sa však za touto odpoveďou skrýva niečo omnoho viac.

„Som unavený. Keď sa vás ľudia opýtajú, čo sa s vami deje, odpovedáte jednoducho takto.

Poviete, že ste unavení.

Unavení, ako keby ste toho predošlú noc nenaspali toľko, koľko by ste potrebovali. Unavení, ako keby vám tých pár hodín spánku alebo nejaký ten deň voľna navyše pomohli. 

Ale niekde hlboko vo vašom vnútri, pod tým falošným úsmevom, ktorým sa snažíte iných presvedčiť, že ste v poriadku, viete, že to tak nie je. Áno, ste unavení. No tiež viete, že viac spánku by vám nepomohlo.

To, čo vás tak unavuje, je totiž samotný život. Ste unavení z ľudí, ktorým na vás vôbec nezáleží. Ste unavení zo všetkých tých problémov, ktoré ako keby naschvál prišli všetky naraz. Máte pocit, že nemáte žiadnu budúcnosť. Ste unavení z toho, že ste sa stratili vo vlastnej mysli. Ste unavení z tých všetkých myšlienok a pochybností, ktoré vás prenasledujú na každom jednom kroku, každú jednu sekundu vášho života. 

Bojujete a zatiaľ sa držíte nad hladinou, nad všetkými tými rozbúrenými vlnami, no ste jednoducho… unavení. Tie vlny sa totiž z vašej tváre  snažia zmyť tú masku, ktorú si nasadíte každé ráno, len aby ste vyzerali viac ako človek a menej dutá škrupina toho, čím ste kedysi bývali.

Naozaj nikto nevidí, koľko námahy vás každý deň stojí predstierať, že ste v poriadku? Ako si len môžu nevšimnúť, že ten krásny, no porcelánový úsmev sa každý deň štiepi viac a viac? Ako si len môžu nevšimnúť, že iskra z vašich očí zmizla? 

Pravdou však akokoľvek je, že si to jednoducho nevšimli. A preto, keď sa vás opýtajú, ako sa máte, odpovedáte len: „Som unavený.“ Túto odpoveď zvolíte, pretože je tak nejak spoločensky akceptovaná. V dnešnom svete je unavený takmer každý. Avšak, každý tak trochu iným spôsobom.

Pre vás únava znemená, že niekedy preležíte v posteli aj niekoľko hodín, s očami otvorenými dokorán, premýšľajúc o svojej depresii či úzkosti. Pre vás znamená to, že ste momentálne stratení a neschopní udržať krok s inými ľuďmi. Znamená to, že unavení by ste boli aj po 12 hodinovom spánku.“

Čo teda môžete spraviť nabudúce, keď vám niekto povie, že je unavený? Skúste si spomenúť na to, čo ste si práve prečítali a pokúste sa  ísť „pod povrch“ tejto odpovede. Je daný človek naozaj len fyzicky unavený, alebo naozaj potrebuje len viac spánku? Nie je unavený psychicky, zo života, a nepotrebuje vašu pomoc?

Čudovali by ste sa, koľko z týchto ľudí by dalo čokoľvek zato, aby si mali komu zo svojich pocitov vyrozprávať. A možno im postačí len jedno objatie. Nikdy neviete. V každom prípade, je dôležité, aby ste vedeli, že „byť unavený“ nemusí byť vždy v poriadku.

zdroj: themighty.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife