Niekedy to vedci a najmä ľudia preháňajú a ty už ani nevieš, čo je zdravé. Sú však veci, ktoré sú skutočne overené a my sme si ich pre teba zozbierali. Toto sú najväčšie mýty a klamstvá, ktorým veríme, no vôbec nie sú pravdivé. 

Musíš piť minimálne 2 a pol litra vody denne. Pravdou je, že tvoje telo presne vie, kedy potrebuje vodu, takže mu načúvaj. Ak máš pocit smädu, tak sa napi, no nehroť to a nesnaž sa piť až nadbytok vody len preto, lebo to hovoria v reklame. Tvoje telo vie, koľko vody potrebuje.

Detox by si mala mať aspoň raz za mesiac. Nepotrebuješ žiadny detoxový plán – náš organizmus to robí za nás. Ak máš zdravé obličky a zdravú pečeň, tvoje telo už dáva von toxíny z tela. Väčšina týchto detoxových očíst ti môže iba zanechať pocit malátnosti, únavy a slabosti.

Ovocné šťavy pomáhajú s chudnutím. Áno, samozrejme, že sú zdravé, no netreba to s nimi preháňať. Tekuté kalórie sú tiež kalórie, takže sa na šťavy netreba dívať ako na nápoj, ale ako na potravinu.

zdroj: unsplash.com

Káva nie je zdravá. Káva má síce zlú povesť a pravdou je, že v krátkodobom horizonte môže káva zvýšiť krvný tlak.  Dlhodobé štúdie však dokazujú, že káva práve že môže znížiť riziko vzniku niektorých závažných ochorení.

Vajcia zvyšujú cholesterol a nie sú vôbec zdravé. Pravda je však úplne iná. Aj napriek tomu, že vajcia  obsahujú vysoký cholesterol, nezvyšujú zlý cholesterol v krvi, a je úplne v poriadku, ak si 3 krát to týždňa dopraješ túto surovinu.

Maslo je nezdravé. Vďaka vojne kvôli nasýteným tukom, sa stalo maslo uznávané ako nezdravá potravina. Výrobcovia ho teda nahradili margarínom. Väčšina margarínov obsahujú veľké množstvo spracovaných rastlinných olejov, a často sa do zmesi pridávajú aj trans tuky.

Ak prehltneš žuvačku, polepia sa ti črevá. Toto je úplný mýtus. Celý princíp spočíva iba v tom, že po jej prehltnutí sa dostane cez žalúdok až do čreva. Počas tejto cesty sa čiastočne natrávi, no zvyšky, ktoré telo nebude vedieť natráviť či vstrebať, sa jednoducho vylúčia.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.