Keď sme boli menšie, videli sme mnoho rozprávok, kde sa muž (krásny a dokonalý princ) zmenil kvôli nádhernej princeznej. Láska ho zmenila. Z totálneho hlupáka sa stal bezchybný človek. Ach, tá láska. Dobre. Naspäť do reality, moja drahá.

Myslím si, že už odmalička do nás občas vštepovali hlúpe názory, na ktorých sa dnes radi zasmejeme. Nehovorím o našich rodičoch, skôr o úžasných filmoch či rozprávkach, pri ktorých sme zasnené verili, že aj my dokážeme zmeniť človeka. Hlavne pokiaľ ide o krásneho muža, ktorý je v skutočnosti vlastne idiot, ale keď nás stretne, zmení sa a budeme spolu šťastní do konca života.

Dobre, ešte raz, poďme naspäť do reality. V reálnom živote je to trošku komplikovanejšie. Už hneď na úvod by som chcela poznamenať, že určite sa nájde niekto na svete, kto sa zmenil kvôli láske, ktorý niečo pochopil a keď „ju“ spoznal, stal sa z neho nový človek. Ale úprimne… poznáte veľa takýchto párov?

Za nejaký ten čas som sa poučila ohľadom vzťahov dosť. Mám síce len 21 rokov, avšak čo som sa za tie roky naučila je, že nemienim nikoho meniť. Najskôr som si ako mladšie, hlúpe dievča myslela, že môžem niekoho zmeniť, že je v poriadku, ak niekomu chcem pomôcť, že možno zmení na danú vec názor… veď viete, určite to poznáte, chcete niekoho, kto sa prezentuje ako „bad boy“ zmeniť. Ach, tie hlúpe filmy!

zdroj: Photo by Edward Cisneros on Unsplash.com

Pravda je však taká, že pokiaľ sa niekto nechce zmeniť sám, vy s tým neurobíte nič. Ak by ste aj veľmi chceli, len by ste zbytočne trpeli, v budúcnosti by vás ten daný človek veľmi sklamal a vy by ste si vytvorili len umelú predstavu o ňom.

Kedysi som si myslela, že môžem niekoho zachrániť a zmeniť, no dnes už viem, že pokiaľ sa nechce zmeniť sám, nebudem robiť nič. Ak mi niekto povie, aký je, a mne sa to vlastne ani nepáči, nemením ho. Poviem mu, že je to jeho rozhodnutie a tým to pre mňa končí. Vadí ti, že fajčí? Vadí ti, že veľa pije?  Vadí ti, že toľko nadáva? Vadí ti, že nemá rád romantické filmy alebo že je až moc sebecký či svojský? To je tvoj problém!

Dnes už viem, že doprosovať sa niekomu, hovoriť mu, čo je správne a čo nie, čo je lepšia a čo horšia cesta je zbytočné. Tak, ako ani ja nechcem, aby mi niekto hovoril, či konám dobre alebo či sa nemám v niečom zmeniť, nerobím to ani ja druhému človeku. Je jedno, či sa ti ten chlapec páči, buď ho berieš, alebo nie. Nemeň ho. Buď sa ti páči taký, aký skutočný je, alebo si ho chceš len prevychovať a pretvoriť podľa seba.

Už nemám silu ani chuť niekoho meniť. Je jedno, ako veľmi sa mi páči. Prijímam ho s jeho chybami, názormi a povahou. Buď ho chcem alebo nechcem. Buď sa mi páči taký, aký v skutočnosti je, so všetkými chybami, alebo je len moja falošná predstava. Prestaňme sa hrať na Matky Terezy, prestaňme sa snažiť zmeniť každému muža, pretože jediný, kto bude nešťastný, sme my samé.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.