O americkej Route 66 si už zaiste počula. Pôvodne bola medzištátnou diaľnicou medzi niekoľkými americkými štátmi s dĺžkou 3 940 km. V roku 1985 bola oficiálne vyradená z diaľničného systému a dnes je zachovaná len jej určitá časť. Túto turistickú atrakciu nájdeš pod názvom „Historic Route 66“. Vedela si ale o tom, že aj na Slovensku existuje cesta 66?

Konkrétne ide o cestu I. triedy 66, ktorej dĺžka je 330 km a spája hraničné priechody s Maďarskom (Šahy) a Poľskom (Lysá Poľana). Na stránke Slovenskej asociácie Route 66 nájdeš aj presné mestá, cez ktoré slovenská Route 66 prechádza.

Ak sa rozhodneš vydať touto cestou, prejdeš cez mestá Šahy, Dudince, Krupina, Zvolen, Sliač, Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Kežmarok a Spišská Belá. Ide o dokonalú príležitosť vyraziť na road trip. Vezmi so sebou frajera, kamošky alebo rovno aj celú rodinu. Táto trasa je okrem auta ideálna na zdolanie skútrom alebo motorkou.

Ak sa pre tento výlet rozhodneš, máš dve možnosti. Počas jedného dňa len prejdeš cestou 66 a budeš si užívať krásne výhľady na slovenskú krajinu. Viac ti však odporúčame druhú možnosť, ktorou je niekoľkodňový výlet, počas ktorého navštíviš aj zaujímavé lokality a turistické destinácie v blízkosti týchto miest.

Počasie na to momentálne úplne ideálne, máme tu už poriadne teplo, ale stále znesiteľné vďaka príjemne chladivým nociam. Praje tomu aj pred-prázdninové (predsezónne) obdobie, kedy budú aj cesty pokojnejšie a tieto krásne miesta nepreplnené turistami.

Z tých najkrajších miest na Route 66 odporúčame navštíviť nasledovné

Dúpence (Hontianske Tesáre)

Opevnený kláštor Bzovík (Krupina)

Strážna veža Vartovka (Krupina)

Pustý hrad (Zvolen)

Zvolenský zámok (Zvolen)

Ľupčiansky hrad (Slovenská Ľupča)

Čiernohorská železnica (Čierny Balog)

Chmarošský viadukt (Telgárt)

Dobšinská ľadová jaskyňa (blízko Telgártu)

Aquacity Poprad (Poprad)

Kežmarský hrad (Kežmarok)

Kaštieľ Strážky (Spišská Belá)

Zdroj: sk-route66.sk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.