Kniha je poklad. Poklad všetkých pokladov. A preto je obrovská škoda, že len málo ľudí ju dokáže oceniť tak, ako si zaslúži.

S knihami je to niekedy ako s ľuďmi. Nikdy nevieš, čo v sebe skrývajú, kým ich lepšie nespoznáš. Možno sa do nich nezamiluješ hneď na prvý pohľad. Ale je dosť možné, že ich budeš milovať dokonca života…

Existujú však knihy, ktoré sú trochu iné ako tie ostatné. Ktoré ťa nepustia skôr, kým ich celé neprelistuješ. Ktoré ťa nenechajú odísť bez toho, aby si zistila ako skončia. Ktoré ťa jednoducho chytia za srdce a nútia o nich celé hodiny rozmýšľať.

A toto je deväť fascinujúcich citátov práve z takýchto jedinečných kníh.

„Ak nebudeš od nikoho nič očakávať, nikdy nebudeš sklamaný.“
(Sylvia Plath – Sklenený zvon)

„Občas si človek prečíta nejakú knižku a pocíti až fanatickú potrebu presvedčiť úplne každého, aby si ju prečítal tiež, pretože sa mu zdá, že to je jediný spôsob, ako náš roztrieštený svet uviesť zase do poriadku. No potom sú knihy, o ktorých ľuďom hovoriť nemôžete, knihy také jedinečné, zvláštne a vaše, že keď o svojej láske k nim prehovoríte, tak máte dojem, že ich zrádzate.“ (John Green – Hviezdy nám nepriali)

,,Vlastne je hanba, že človek tu behá po zemi a temer nič o nej nevie. 
Netráp sa, oveľa väčšia hanba je, že človek vôbec nevie, prečo tu po zemi behá.“
(Erich Maria Remarque – Traja kamaráti)

,,Mám množstvo jaziev, ale takisto v sebe nesiem okamihy, ku ktorým by nedošlo, keby som sa neodvážil prekročiť svoje hranice.“ (Paulo Coelho – Život)

,,Ľudia už nemajú čas, aby niečo spoznávali. Kupujú si u obchodníkov celkom hotové veci. Ale pretože nejestvujú obchodníci, čo by predávali priateľov, ľudia už priateľov nemajú.“ (Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ)

„Voda neodporuje. Voda plynie. Keď do nej ponoríš ruku, cítiš ako ťa hladí. Voda nie je pevný múr, nezastaví ťa. No voda plynie vždy tam, kam chce, a napokon sa jej nič nemôže postaviť. Voda je trpezlivá. Voda svojimi vytrvalými kvapkami pomaly zničí aj kameň. Pamätaj si to, dieťa moje. Pamätaj si, že ty si spolovice tiež voda. Keď nemôžeš nejakú prekážku prekonať, prejsť cez ňu, obíď ju. Ako voda.“ (Margaret Atwood – Penelopiáda)

,,Keď sa deň čo deň stretávame stále s tými istými ľuďmi, títo ľudia sa napokon stanú súčasťou nášho života. A keď sú už súčasťou nášho života, pomaly začnú chcieť meniť naše životy. A ak sa nesprávame podľa ich očakávaní, nahnevajú sa na nás. Lebo všetci majú presnú predstavu o tom, ako by mali žiť iní. Pritom im však vôbec neprekáža, že nevedia, ako by mali žiť oni sami.“ (Paulo Coelho – Alchymista)

,,…prečo nedokážeme živým povedať, ako veľmi ich potrebujeme a ľúbime, a prichádzame na to až vtedy, keď ich stratíme…“ (Tamara Tainová – To prejde)

„Keď nenávidíme človeka, nenávidíme na ňom niečo v nás. To, čo v sebe nemáme, nás nepohoršuje.“ (Kjersti A. Skomsvold – Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia)

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.