Máš niekedy pocit, že by si si od druhých zaslúžila viac rešpektu?

Určite si si už niekedy všimla, že tým najlepším ľuďom sa nie vždy dostáva toľko rešpektu, koľko by si ho zasluhovali. Možno je to však spôsobené práve tým, že sú až „príliš dobrí“. Nachádzaš sa v niektorom z týchto 10 bodoch? Ak áno, možno práve to je podľa portálu brightside dôvodom, prečo sa k tebe druhí ľudia nesprávajú s dostatočnou úctou.

#1 Zbytočná obetavosť

Potláčate svoje vlastné potreby a záujmy kvôli potrebám a záujmom niekoho iného. Tadiaľto však cesta nevedie. Verte či nie, vašu obetu si niekto ledva všimne a väčšinou ju aj tak nikto neocení. Jediné, čo si ňou môžete vyslúžiť je to, že vás druhí začnú využívať.

#2 Nedostatok sebaúcty

Nikdy nedovoľte, aby si z vás ľudia robili rohožku. Ak si z vás niekto chce spraviť smetiak na svoje urážky či výsmech, pošlite ho kade ľahšie – a to čím skôr.

zdroj: Photo by Rodolfo Sanches Carvalho on Unsplash

#3 Ste závislí na uznaní druhých

Prestaňte od druhých očakávať chválu. Ak vám nikto nepovie, že v niečom ste dobrí, neznamená to, že by ste s tým mali prestať. Ľudia budú kritizovať vždy. Najdôležitejšie je však to, čo si o sebe myslíte vy sami.

#4 Chybu hľadáte  vždy len v sebe

Prestaňte si myslieť, že za všetko zlo na tomto svete ste zodpovední vy. Samozrejme, schopnosť priznať si chybu je dôležitá, no nehľadajte príčinu všetkých problémov vždy len v sebe.

#5 Prosenie o pozornosť

Niekedy by ste sa aj rozkrájali, len aby si vás iní všimli a rešpektovali  vás. Nesnažte sa však druhých presvedčiť o svojich kvalitách. Ak vám za to stoja, všimnú si ich sami.

#6 Bojíte sa kohokoľvek odmietnuť

„Nie“ sa vo vašom slovníku nenachádza. Chodíte na miesta, kde nechcete byť a robíte veci, ktoré robiť vôbec nechcete. A to všetko len preto, že nechcete nikoho uraziť. Stojí vám to však zato? Takto totiž nežijete svoj vlastný život, ale život niekoho iného.

zdroj: Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

#7 Nehľadíte na vaše vlastné záujmy

Neustále sa prispôsobujete tomu, čo robia druhí, len aby ste zapadli do ich „skupinky“. Naučte sa však počúvať svoje vlastné túžby a potreby. A nakoniec – ak na vás niekomu naozaj záleží, vždy je tu možnosť rozumného kompromisu.

#8 Ľuďom, ktorí vás sklamali, dávate ďalšie a ďalšie šance

…a oni vás tak sklamú znova a znova. Ak sa už z nejakého dôvodu rozhodnete dať niekomu druhú šancu, sľúbte si, že bude zároveň aj posledná. Ak si vás niekto nedokáže vážiť, zbytočne s ním strácate svoj drahocenný čas.

#9 Bojíte sa samoty

Radšej by ste zdieľali spoločnú domácnosť aj s diablom, len aby ste nezostali sami. Ak však do vzťahu viac dávate, než dostávate a váš partner je pre vás skôr ručnou brzdou, než inšpiráciou, priznajte si to a otvorte náruč novému životu – ako single osoba.

#10 Myslíte si, že rešpekt druhých si nezaslúžite

A to je veľkou chybou. Zaslúžite si ho, no ak budete ľuďom neustále dávať najavo svoju neistotu, nikdy sa ho nedočkáte. Popracujte na svojom sebavedomí a uvidíte, že všade vôkol vás sa začnú diať zázraky!

zdroj: brightside

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.