Zober rodinu a vyber sa na výlet do slovenských hôr, majú totiž čo ponúknuť! Vybrali sme pre teba najkrajšie turistické trasy s ohromnými výhľadmi na krajinu. Určite to bude stáť za to, cvaknúť sa tam.

Stražovské vrchy

Ozdobou stredného Považia sú Súľovské skaly – príťažlivé skalné mesto s množstvom skalných veží, okien a brán oddelených hlbokými tiesňavami, roklinami a dolinami. Lemujú Súľovskú kotlinu a prechod ich najkrajšími časťami patrí k turistickým lahôdkam.

Náučný chodník Súľovské skaly

Na prvom zo 17 drevených informačných panelov si môžeš pozrieť mapu trasy. Náučný chodník má 7,5 km a prevýšenie 250 m. Je príjemnou a pohodlnou prechádzkou, ktorá trvá približne hodinu a pol až dve hodiny.

Roháče

Roháče sa právom považujú za najčarovnejšiu časť Západných Tatier. Roháčsku dolinu lemuje veniec prekrásnych vrchov, ktorými kraľuje majestátny Baníkov, Ostrý Roháč, Plačlivé a Volovec. Ak budete mať šťastie, tak stretnete aj chránené kamzíky či iné „rohaté“ zvieratká.

Plačlivé 

Vrch Plačlivé má výrazný špicatý vrchol s dychberúcou vyhliadkou na krajinu. Ak sa do Roháčov vyberiete, musíte rátať, že pôjde o veľmi náročnú vysokohorskú túru s veľkým prevýšením. Táto trasa patrí medzi najnáročnejšie na Slovensku. Na výlet sa neodporúča vydať v nepriaznivých poveternostných podmienkach a pri zníženej viditeľnosti.

Vysoké Tatry

Aj my, Slováci, máme podobne ako ostatné národy vlastný „posvätný“ vrch. Je ním Kriváň, ktorý sa aj označuje ako najkrajší vrch Slovenska. Najznámejšou vychádzkou v našej rodnej zemi sa stala práve túra na Kriváň uskutočnená 16. augusta 1841 pod vedením Ľudovíta Štúra a Jozefa Miloslava Hurbana. Tradícia národných výstupov pretrváva dodnes.

Kriváň 

Výstup na Kriváň je náročná celodenná vysokohorská turistika s namáhavým výstupom a zostupom. Orientácia v teréne je bezproblémová, no pri zníženej viditeľnosti, to môže byť nebezpečnejšie. Najmä severné a východné steny Kriváňa predstavujú nebezpečný horolezecký terén, avšak značkovanú trasu zvládne každý priemerne fyzicky zdaný turista.

View this post on Instagram

😋❤️ #krivan

A post shared by Bibiána Paršová (@bibianaparsova) on

Nízke Tatry

Jednej z najkrajších a turistických najatraktívnejších slovenských dolín dominuje Chopok, ktorý spolu s Ďumbierom vytvára nerozlučná dvojicu. Ležia na ústrednom chrbte Nízkych Tatier, po ktorom vedie európska turistická magistrála – najkrajšia na Slovensku.

Ďumbier

Ďumbier je naozaj majestátny vrch, ktorý sa akoby z výšky pozerá na ostatné štíty Nízkych Tatier. Nachádza sa v závere Jánskej doliny a jeho názov pochádza od rastliny zázvor. Vrch a jeho okolie je prírodnou rezerváciou. Výhľad z Ďumbiera patrí medzi najkrajšie výhľady na Slovensku.

Slovenský raj

Severovýchodná časť Slovenského raja ponúka množstvo turistických zaujímavostí, takže na svoje si prídu nielen milovníci prírody, ale vďaka ruinám kláštora aj vyznávači histórie. V spojitosti s prekrásnymi pohľadmi najmä z Tomašovského výhľadu je táto túra naozajstným turistickým bonbónikom.

Tomašovský výhľad 

Tomašovský výhľad je obľúbeným miestom influencerov, ktorí majú radi fotky z prírody. Avšak na to, aby ste sa tam dostali aj so svojimi kamarátmi, potrebujete dávku odvahy. Turistom, ktorí majú strach z výšok sa neodporúča ísť blízko k skalnej hrane. Viacerí ľudia posledné metre radšej zdolávajú na kolenách a na okraji si ľahnú na brucho, a tak obdivujú prekrásnu scenériu roklín a planín Slovenského raja.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.