Tieto knihy patria do kategórie: „Toto by si mal prečítať každý človek“ a rozhodne som presvedčená o tom, že je každá jedna je viac ako len výpoveďou o ľudskom konaní, nad ktorým budeme často plakať alebo krútiť hlavou. Zahoď všetky predsudky, pretože aj slovenskí autori sú skutočne skvelí a dôkazom sú aj tieto skvosty a preto som vybrala 3 skvelé knihy, ktoré som momentálne dočítala a naozaj ich odporúčam. 

Tovar (Tatiana Melasová)

Kniha z roku 2010 ktorá je o živote Melisy, ktorá je príbehom ako svedectvo o tom, ako brala drogy dvanásť rokov a veľmi podrobne opisuje krízu po heroine či svoju prostitúciu, kde na dennom poriadku boli bitky či znásilnenia. Túto knihu som prečítala za pár dní a zanechala vo mne veľmi silný dojem. Nielen že je autentická, ale počas jeho čítania som si pár krát poplakala a uvedomila si, že žijem skutočne krásny život. A na záver, ako okomentoval Vlado Schwantner (ten, kto knihu taktiež písal), Melisa napísala úžasnú knihu – je to kniha plná bolesti, drog, a špiny, ktorú sme osprchovali z jej nešťastnej duše.

View this post on Instagram

Život. #tovar#tatianamelasova #book#wood#tattoo

A post shared by Romana Lukáčová (@rominalukac) on

Beštia (Dominik Dán) 

Trochu som sa prehrabávala internetovými stránkami a našla som len to, že Dominik Dán je pseudonym úspešného slovenského autora, či autorov detektívok. O pravej identite Dominika Dána sa vedú spory. Tento pre mňa naozaj fantastický spisovateľ vo svojich knihách rieši kriminálne prípady, ktoré sa stali v tzv. „Našom meste“. Toto mesto nie je nikde konkrétne pomenované. Po prečítaní viacerých románov je zrejmé, že autor sa zaoberá prípadmi súvisiacimi s Bratislavou. Beštia je jeho treťou knihou, ktorá sa dohráva tesne po veľkých zmenách, presnejšie po nekrvavej revolúcii a amnestii v roku 1990, po ktorej sa na slobodu dostáva mnoho nenapraviteľných zločincov. Niektorí využijú pád železnej opony a opustia republiku. Za jedným z nich sa polovicou Európy tiahne krvavá stopa, ktorá sa však vracia domov. Skúsený recidivista po sebe necháva zversky zmasakrované a zneuctené telá žien, ale žiadne odtlačky prstov.

View this post on Instagram

"Vážený pán Dominik Dán. Možno tomu nebudete veriť, ale píše vám neter jednej z obetí Beštie. Ja sa v počítačoch nevyznám, a tak som poprosila o pomoc vnučku Žanetku. Ja diktujem a ona píše. Myslela som si, že udalosti z tých rokov už zapadli prachom, ale ako vidím, pamätníci sa ešte nájdu. Vaša kniha mi pripomína niečo ako vytesaný pamätník padlým hrdinom. Tí mŕtvi a aj my pozostalí si to zaslúžime, prežili sme si vtedy hotové peklo. Čítam detektívky už viac ako 50 rokov a prečítala som skoro všetko, čo bolo u nás napísané, a je toho pekná kopa. Vysoká! Hádajte, ktorú knihu som položila úplne na vrchol tejto kopy? Ste iste múdry a skúsený muž, keď dokážete takto písať, a tak odpoveď asi poznáte. Ak budete mať niekde podpisovačku, dajte vedieť, rada by som vám podala ruku, a vystrúhala hlbokú poklonu, ak mi to chorá chrbtica dovolí. Ďakujem!"

A post shared by Dominik Dán (@dominik_dan_official) on

Mengeleho dievča (Viola Stern Fisherová a Veronika Homolová Tóthová)

Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Dojímavý príbeh by si mal prečítať naozaj každý, aby pochopil, čoho sú ľudia skutočne schopní. Táto kniha rozhodne chytí za srdce a želám si, aby sa táto kniha dostala do rúk každého človeka.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.