Možno ste sa nad tým doteraz nezamýšľali, no až tak vás to neprekvapí.

Zvedavosť, o ktorú charakterovú črtu ide, vás možno prinútila otvoriť si tento článok, no povieme vám ale, že odpoveď vás pravdepodobne neprekvapí. Skôr vám len pripomenie, na čo sa pri interakcii s ľuďmi zamerať.

Pýtate sa, ktorú vlastnosť majú všetci inteligentní ľudia, no tým hlúpym chýba?

Podľa portálu spring je to schopnosť priznať si, že sme sa mýlili.

Dokázala to aj štúdia Dukeovej univerzity, ktorá skúmala schopnosť participantov výskumu priznať si vlastnú chybu. Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí nemali problém priznať si, že sa v niečom mýlili, boli okrem iného

  • viac tolerantní,
  • odolnejší voči atakom na svoju osobu,
  • zásadoví,
  • či mali lepšie analytické schopnosti.

zdroj: Photo by Azamat Zhanisov on Unsplash.com

Autorom tejto štúdie bol Mark Leary je presvedčený o tom, že práve schopnosť priznať si chybu je hodnotou, ktorú zanedbáva veľa ľudí. Ďalej hovorí, že ak by malo túto vlastnosť viac ľudí, naša spoločnosť by bola menej frustrovaná a v neposlednom rade aj spokojnejšia sama so sebou.

Leary však nezabudol podotknúť ani to, ako veľmi táto vlastnosť chýba ľuďom, ktorí sú na najvyšších pozíciách a riadia tento svet.

Určite s ním musíme len súhlasiť. Politici, riaditelia či vysokí manažéri – mnoho z týchto ľudí si myslí, že sú neomylní a “hlas ľudu” vôbec nepočúvajú. Žiaľ, tak potom spoločnosť veľakrát aj vyzerá.

Čo hovoríte na výsledky tejto štúdie?

zdroj: spring

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.