Stalo sa ti už niekedy, že si premýšľala a položila si si otázky, prečo tvoj vzťah skončil? Nechápala si to. Bol silný, milovali ste sa navzájom, prežili ste spolu roky, prekonali ste ťažké obdobia i krízy a odrazu zostalo ticho. Mrazivé ticho rozchodu. Niekedy sa však i pevné vzťahy ľudí, o ktorých by si povedala, že budú spolu do konca života, rozpadnú. Prečo je to tak? Prečo sa rozchádzame?

Ak si jednoducho prestanete rozumieť

Poznáš to. Odrazu ho nespoznávaš, vadia ti na ňom veci, ktoré si predtým prehliadala. Už nerobíte spolu toľko vecí, každý máte svoj život a už ste si na to zvykli. Už žiadne pohladenia, láskania, frázy ani komunikácia. Už sa nechápete navzájom a začnete sa i v tých najbežnejších veciach hádať. Nerozumieš mu, vaše rozprávanie väčšinou skončí hádkou a ty nevieš prečo. Ľudia sa menia počas vzťahu. Najmä, ak ste spolu začali chodiť ako tínedžeri, je veľmi pravdepodobné, že sa počas vzťahu výrazne zmeníte, dospejete a budete mať iné priority. Je len na vás, či tie zmeny zladíte a prispôsobíte.

Ak prestanete komunikovať

Viem, že je to otrepané, ale vzájomná komunikácia je naozaj dôležitá. Je podstatné hovoriť o svojich pocitoch, túžbach, myšlienkach a názoroch. Častokrát sa potom divíme, prečo nám vzťahy zlyhávajú. Väčšinou je to naozaj v komunikácií. Nepovieme to, čo si myslíme a čakáme, že ten druhý to pochopí. Neskôr vzniknú hádky a dôvera upadá. Rozprávajte sa o hocičom. Komunikujte a hlavne sa počúvajte!

zdroj: Photo by Toa Heftiba on Unsplash.com

Keď potláčate svoje potreby

Toto je podľa mňa veľká pravda. Na začiatku vzťahu chceme tomu druhému vyhovieť, chceme byť neustále s ním, zahadzujeme svoje sny a plány. Jednoducho sa sústredíme len na svoju drahú polovičku a neskôr, po istom čase, kedy sme si už na seba zvykli, začíname opäť túžiť po našich snoch a chceme ich uskutočniť. Vtedy sa začneme cítiť nekomfortne a nevieme, ako ďalej. Plňme si svoje sny neustále. Buďme ambiciózni i počas vzťahu a takisto podporujme aj svojho priateľa.

Ak si niekoho vysnívate

A to je obrovská chyba. Na začiatku vzťahu si nasadzujeme ružové okuliare a druhú osobu vnímame ako tú dokonalú, bez chýb. Častokrát zahadzujeme svoj život na úkor vzťahu, len aby bolo všetko dokonalé. A to je ten problém. Túžba po dokonalosti. Hneď na začiatku vzťahu je potrebné si ujasniť, že nikto nie je bezchybný a nevzdať to hneď po prvej hádke. Je to veľmi dôležité, pretože sa vám môže stať, že po rokoch neviete, s kým vôbec žijete a určite to nie je pán vysnívaný a dokonalý. A odrazu začnete nenávidieť jeho nedokonalosť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.