Počasie je nevyspytateľné, no to, že vonku nesvieti slnko, ešte neznamená, že musíš sedieť doma. Na Slovensku máme množstvo galérií, múzeí či iných zaujímavých atrakcií, ktoré sa nachádzajú skryté pod strechou a dokážu ťa zabaviť. Toto je výber tých, ktoré by si na svojich výletoch nemala vynechať.

Samozrejme, že vždy sa radšej uisti, či sú tieto atrakcie otvorené a za akých pandemických opatrení je povolený vstup.

Múzeum TANAP

Ak ti nevyjde počasie na turistiku a spoznávanie prírody v Tatrách, potom zamier do múzea TANAPu, ktoré funguje už vyše 50 rokov v Tatranskej Lomnici. Dozvieš sa v ňom zaujímavé informácie o tatranskej prírode, histórii celého okolia a pozrieš si aj unikátne zbierky rôznych predmetov.

Tricklandia

Pri nepodarenom počasí v Tatrách ešte ostaneme. V Starom Smokovci sa nachádza Tricklandia – galéria optických ilúzií a trick-artu. Čakajú ťa tu nie len trick-artové obrazy, ale aj rozšírená realita, antigravitačné miestnosti či najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe.

Okrem toho v jej priestoroch nájdeš aj námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. Návšteva ti zaberie zhruba 2 hodinky a ver, že to nie je niečo iba pre deti.

Danubiana

Danubiana Meulensteen Art Museum je múzeum moderného umenia, ktoré sa nachádza v blízkosti nášho hlavného mesta, v Hamuliakove. Od svojho otvorenia sa tu uskutočnili desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény.

Prepojenie architektúry s okolitou prírodou ti poskytnú neopakovateľné pohľady nielen na vystavované výtvarné diela, ale aj na okolie múzea. Tu sa budeš cítiť ako v úplne inom, veľmi pokojnom svete.

Aurelium

Aurelium je zážitkové centrum vedy, kde sa prelína zábava s učením. Jeho myšlienka vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. Preto sa snaží návštevníkom dať príležitosť všetko vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec funguje.

Ak si myslíš, že toto je miesto pre deti, si na veľkom omyle. Toto centrum je určené pre mládež od 12 rokov, pretože exponáty vyžadujú základné znalosti fyziky, ktoré návštevníkom pomôžu pri ďalšom rozvoji vedomostí. Aj dospelí ľudia si tu tak prídu na svoje.

Múzeum gýča

Keď sa budeš nachádzať v okolí Kremnice, určite si zájdi pozrieť Múzeum gýča. Je to jediné múzeum tohto druhu v Európskej únii a založila ho skupina penzistov, ktorým evidentne nechýba zmysel pre humor.

Čaká ťa tu viac ako 1 200 druhov „gýčovín“ – ťažko však povedať, čo sa za gýč pokladá, a čo nie. Práve to je na každom z nás. A ak prinesieš nejaký vlastný exponát, vstup budeš mať zdarma.

Oravakafe

Na Orave si prídu na svoje nie len milovníci krásnej prírody, ale aj kávy. V obci Krušetnica sa v útulnom starom domčeku nachádza zbierka, ktorá u nás nemá obdobu. Ide o múzeum kávy, kde sa v škaredom počasí dobre zahreješ.

Stenu celého prvého poschodia tvorí mozaika z kávových zŕn. Tá sa lepila takmer 3 roky, má viac ako 100 metrov štvorcových a je tak najväčšou na svete. Okrem nej tu nájdeš i zbierku mlynčekov, kávovarov či hrnčekov.

Prehliadky hradov a zámkov

Hradov a zámkov máme na Slovensku požehnane, takže v prípade takého dažďa nad vnútornými prehliadkami ani neváhaj. Možno zistíš, že sa ti budú páčiť viac, ako si čakala, a už nikdy nebudeš históriu obdivovať iba zďaleka. Nehovoriac o tom, že sprevádzači majú v rukáve vždy rôzne zaujímavosti.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.