Paulo Coelho. Asi ho nemusím predstavovať, však? Brazílsky spisovateľ, ktorý hovorí, že isté veci sú také dôležité, že človek ich musí objaviť sám, je skutočným géniom, preto by bola škoda nespomenúť jeho klenoty-čiže knihy. Vybrala som teda 4 knihy, ktoré mi priniesli do života obrovskú radosť, pri ktorých som sa naučila, že každý človek má svoj osobný príbeh a že je potrebné porozumieť samej sebe. 

Alchymista

Rok vydania: 1988

Nedá sa nespomenúť túto knihu. Kto by už len nepoznal Alchymistu? Prostredníctvom symbolického jazyka alchýmie sa Paulo Coelho v tejto knihe snaží sprostredkovať poznanie, v čom spočíva podstata šťastia i to, že poslaním každého človeka je ísť po stopách znamení za svojím Osobným príbehom. Alchymista bol preložených do 42 jazykov sveta. Veľmi odporúčam!

Veronika sa rozhodla zomrieť

Rok vydania: 1998

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedno ráno Veronika rozhodne zomrieť. Po neúspešnom pokuse o samovraždu sa ocitá v luxusnom sanatóriu pre duševne chorých a za niekoľko vypätých dní, ktoré jej lekári dávajú do konca života, s prekvapením v sebe objavuje nepoznané city: nenávisť, strach, zvedavosť, lásku – aj sexuálnu túžbu. Nové zážitky ju napokon privedú k poznaniu, že každú sekunda jej života je voľbou medzi životom a smrťou. Ak nie si momentálne šťastná aj keď  vlastne máš všetko, rozhodne si prečítaj túto knihu. Prídeš na množstvo odpovedí svojich otázok.

zdroj: unsplash.com

Záhir

Rok vydania: 2005

Paulo Coelho v tomto románe skúma, čo dnes znamená pre muža a ženu spoločný život a ako nerezignovať na riziko a dobrodružné hľadanie „osobného príbehu“. Príbeh je o známom spisovateľovi a vojenskej korešpondetke, ktorí majú obaja úspešný pracovný život a žijú v Paríži v nekonvenčnom manželstve. Jedného dňa však žena zmizne a spisovateľ nevie, či ide o útek, únos alebo vraždu. Keď sa vydá na cestu s cieľom nájsť ju, objaví nielen krásy sveta, ale aj krásy svojho vnútra, no aj otázky spojené s ľudskou existenciou. Túto knihu venoval Paulo svojej manželke.

11 minút 

Rok vydania: 2003

Nevedela by som lepšie opísať túto skvelú knihu, lepšie vám to opíše len samotný autor: „Už dlhšie som chcel napísať knihu, ktorá by bola o sexualite, ale nemal som dobrý zaujímavý príbeh. Až jedného dňa som bol v Ženeve a stretol som tam prostitútku. Opýtala sa ma: viete aké je to byť sám? Ja som jej odpovedal, že viem, ale ona sa ma spýtala: Ale viete aké je to, keď si samotu vyberiete? A to už je komplikovanejšie. Zdalo sa mi, že to by mohla byť zaujímavá téma. Ak som chcel písať o posvätnej stránke sexu, najprv som musel pochopiť, prečo bol tak veľmi zneuctený. Moja kniha nechce byť štúdiou o prostitúcii,“ vraví Paulo Coelho a dodáva: „Pokúsil som sa úplne zbaviť akéhokoľvek moralizátorského tónu, nesúdim hlavnú postavu za rozhodnutie, ktoré urobí. V skutočnosti ma zaujímajú postoje človeka k sexu.“

Komentáre