Narcizmus vznikol podľa mýtickej postavy Nakissosa, čiže Narcisa a pojem „narcizmus“ znamená samoľúbosť. Narcisti sa môžu zdať na prvý pohľad ako okúzľujúci ľudia, ktorí nemajú problém so socializovaním sa, avšak neskôr sa môžu prejaviť ako závistliví ľudia, ktorí v skutočnosti vnímajú len seba. Ak chceš vedieť, či k nim patríš tiež, toto sú ich „poznávacie“ znaky.

Všetko je len o tebe

Tvoje pocity, tvoje myšlienky a to, čo chceš ty. To je tvoj život. Ide v prvom rade o teba a o životy druhých sa naozaj nezaujímaš.

Pravidlá pre teba neplatia

Narcisti väčšinou pracujú v oblastiach, kde sa môžu stať lídrami. Naopak odmietajú práce, ktoré sú pre nich nudné a musia sa riadiť slovami šéfa. A taktiež nemajú problém byť vodcami a hovoriť druhým, čo majú robiť.

Cítiš sa neustále podhodnotená

Pretože vlastne ty si tá, ktorá si zaslúži odmeny a neustále pochvaly bez toho, aby si skutočne niečo pre to urobila.

 

zdroj: Photo by Sorin Sîrbu on Unsplash.com

Nepriznáš si zlyhanie

Nie, ty si chybu rozhodne neurobila a nemieniš sa ospravedlňovať. Jedným zo znakov narcizmu je aj pocit nevinnosti a neuvedomovania si svojich vlastných chýb.

Nemáš problém podviesť  vo vzťahu

Narcistické správanie sa vyznačuje prehnanou sebaláskou, podvádzaním vo vzťahoch a využívaním iných ľudí. Taktiež ti nerobí ti problém, ak niekoho podvedieš alebo urobíš niekomu inému zle.

Si zlá v športe

Povieš si, že aká hlúposť, no narcisti nielenže nevedia prehrávať, ale nemajú ani „kolektívneho ducha“, a preto najmä skupinové športy naozaj neznášajú.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.