Premýšľala si už niekedy nad tým, prečo sa vlastne ľudia bozkávajú?

Pravdepodobne najrozšírenejšou je teória, ktorá hovorí o tom, že bozkávanie je medzi ľuďmi bežné a obľúbené preto, že nám pomáha vytvoriť si hlboký citový vzťah s osobou, s ktorou sa bozkávame. Určite pri bozkávaní sa nepremýšľaš nad vedeckým pozadím tohto prejavu lásky, no týchto 7 zaujímavých faktov ťa podľa portálu tapoos zaujme. 

#1 Intuícia začína pracovať na plné obrátky

Tento bod sa týka predovšetkým žien, no podobný pocit samozrejme môže byť prítomný aj u mužov. Daný “jav” ešte nemá postačujúce vedecké vysvetlenie, no viaceré výskumy dokázali, že predovšetkým ženy pri bozku cítia, či bude muž tým pravým alebo nie. Vyzerá to teda tak, že bozkávanie sa je mimoriadne spoľahlivým spúšťačom ženskej intuície.

#2 Prečo práve bozkávanie?

Prečo považujeme práve bozkávanie za prejav lásky? Prečo sme ho už pred tisícročiami nenahradili napríklad šúchaním dlaní či trením nosov? Odpoveďou sú nervové zakončenia a senzorické tkanivá. Tých máme práve v perách a v jazyku tak veľa, že obe patria k najcitlivejším miestam na našom tele.

zdroj: unsplash.com

#3 Bozkávanie zlepšuje naše zdravie

Možno vás prekvapí, aké zázraky dokáže bozkávanie spraviť s naším zdravím. Tak napríklad, je dokázané, že nás dokáže zbaviť bolesti, prejavov úzkosti, posilňuje imunitný systém, vyplavuje do tela hormóny šťastia či pomáha bojovať so zápalovými ochoreniami.

#4 Vďaka nemu budete krajší

Už len jediný vášnivý bozk dá svalom na vašej tvári poriadne zabrať. Určite viete, že svaly, ktoré sú trénované, vyzerajú dobre a neochabujú. Bozkávanie je teda skvelou tvárovou gymnastikou a je dokázané, že ľudia, ktorí sa bozkávajú často, skutočne vyzerajú lepšie.

#5 Muži sa bozkávajú radšej

Ste prekvapení? Toto tvrdenie už potvrdilo viacero výskumov. Jeden z nich dokonca skúmal sliny bozkávajúcich sa mužov a tak sa zistilo, že sa v nich nachádza testosterón. To len potvrdilo teóriu, že muži sa bozkávajú tak radi preto, že francúzsky bozk je u nich podnetom k produkcii testosterónu, ktorý následne vyvolá vzrušenie.

zdroj: unsplash.com

#6 Bozky posilňujú dôveru

Je to naozaj tak. Dvojice, ktoré sa bozkávajú radi a často, si jednoducho dôverujú viac. Skúste túto informáciu využiť vo svoj prospech a ak máte pocit, že dôvera sa z vášho vzťahu vytráca, skúste začať partnera bozkávať častejšie.

#7 Vyplavovanie adrenalínu

Adrenalín vo veľkom množstve našej psychike škodí, no v malom množstve jej, práve naopak, prospieva. Práve vo chvíli bezprostredne pred bozkom sa adrenalín v minimálnom množstve vyplaví do nášho tela, čo je jedným z dôvodov, prečo je nám bozkávanie také príjemné a prečo nás vyslovene upokojuje.

zdroj: tapoos

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.