Zívajúce bábätko

9 mesiacov ho nosíš pod srdcom a každý deň sa tešíš na to, kedy ho konečne uvidíš a budeš držať v náručí. Tvoje bábätko. Niekomu prišlo do života nečakane, iná sa za neho dlhé roky modlila. Tak či onak, ver, že od momentu pôrodu sa tvoj život zlepší. Bude naplnený a šťastný, no nebudeme si klamať, aj veľmi náročný.

Prvé týždne a mesiace toho bude jasným dôkazom. Najmä, ak si prvorodička, mala by si vopred vedieť, čo ťa zrejme čaká, i keď pravdou je aj to, že realita ťa prekvapí, aj napriek tomu, že si myslíš, ako perfektne si pripravená.

Po pôrode to budete mať obaja ťažké

Ty budeš mať bolesti, unavenú hlavu a rozlietané hormóny. K tomu sa pridá plačúce dieťa, ktoré sa zoznamuje so svetom a ty zase s ním. Budeš sa musieť naučiť, že každý plač znie trocha inak a čo daný zvuk znamená. Je bábätko hladné? Potrebuje prebaliť? Alebo len chce tvoju prítomnosť? Neboj sa, to rýchlo vycítiš.

zdroj: Pexels/Pixabay

Čo nesedí tebe, nebude ani bábätku

Ak budeš v psychickej pohode ty, bude aj bábo. Pozor si budeš musieť dať aj na stravu, aby si nejedla potraviny, ktoré môžu privodiť novorodencovi ťažkosti, ak sa ich látky dostanú do mlieka. Drž sa zásady, že čo nerobí dobre tebe, nebude robiť dobre ani malému. Pikantné, aromatické či presladené jedlá radšej vynechaj.

Keď už sme spomenuli mlieko, musíš si uvedomiť, že aj dojčenie prináša problémy. Niektoré matky ho nemajú, iným sa v tomto smere nedarí, aj keď si veľmi želajú. To, že nemôžeš dojčiť nie je tvoja vina. Poraď sa so svojou laktačnou poradkyňou o tom, čo bude pre vás najlepšie.

Popri fyzických starostiach sa budeš učiť aj mnoho nových vecí. Ako dieťa správne prebaliť, obliecť či nosiť v šatke. Ako ho zabaviť, aby si rozvíjala jeho zmysly, čo má rado alebo nie. A hlavne, nastaviť si určitý režim. Je jasné, že ten tvoj bude rozhádzaný, no rýchlo prídeš na to, ako dlho bude spávať, kedy si pýta jesť či kedy je vhodný čas vyraziť na prechádzku.

Prechádzky na čerstvom vzduchu sú veľmi dôležité na to, aby si dieťatko budovalo imunitu, keďže jeho obranyschopnosť proti vírusom či baktériám je počas prvých týždňov veľmi krehká. Preto by mali byť aj návštevy cudzích ľudí obmedzené.

No a v neposlednom rade máme pre teba jednu dobrú radu. A tou je, aby si sa ty nebála a nehanbila o radu poprosiť. Nikto nie je dokonalý, ak niečo nevieš, pýtaj sa! Svojej matky, sestry, kamarátok, lekárky a ak to potrebuješ, požiadaj o pomoc. Nebude to znamenať, že si zlyhala, iba to, že si normálna čerstvá mamička.

Každá žena je pre svoje bábätko tá najlepšia mamina na svete. Ak si myslíš, že by si sa o bábätko dokázala postarať, vyskúšaj náš starší kvíz, ktorý ťa poriadne preverí. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife