unsplash.com

Čo je zárukou šťastného vzťahu? Niekto tvrdí, že sa protiklady priťahujú. Ďalšia strana verí, že pre pevný vzťah potrebujeme rovnaké povahy. Iní veria horoskopom. Hovorí sa, že láska občas nestačí. Možno nie, ale láska je základom. Láska je vlastne základom všetkého. Pravá láska v jej najčistejšej podobe, ktorá prenáša hory a inšpiruje umelcov k ich najúžasnejším dielam. Tá, čo vylieči i ten najväčší bôľ a premení i toho najväčšieho skeptika v romantika.

Láska v minulosti

Kedysi základom manželstva nebola láska, ale peniaze. Ľudia si nevyberali svojich partnerov sami. Vyberali za nich rodičia. Často bolo dieťa zasnúbené skôr ako sa naučilo rozprávať. Keď si muž vzal dievča z o niečo chudobnejších pomerov, bolo to ešte akceptovateľné. To, aby si dievča vzalo chudobnejšieho partnera bolo nemysliteľné. Základom bolo nahromadiť čo najviac peňazí. Keď sa partnerom narodilo dievča, cieľom bolo ju čo najlepšie vydať. Narodenie chlapca bolo predsa len radostnejšia udalosť, zdedil majetok rodičov a mohol ho zveľaďovať. Predstavme si, že charakter ani vzhľad nezohrávali žiadnu úlohu. Pre niektorých to bolo veľmi výhodne, pre iných veľmi bolestivé. Ľudia sa brali o mnoho skôr, mali viac detí, neboli žiadne rozvody, no i skôr umierali. Veľa ľudí tvrdilo, že sa do svojho vybraného partnera po čase zamilovali, resp. si na neho zvykli a v konečnom dôsledku bolo množstvo manželstiev i úprimne šťastných.

zdroj: Photo by mari lezhava on Unsplash.com

Láska dnes

Dnes sa ľudia často berú až okolo štyridsiatky. Páry mávajú problém otehotnieť. Partneri sa vzájomne omrzia, nájdu si iné záujmy, podvádzajú sa, počet rozvodov je nehorázny. Malé deti ostávajú bez jedného rodiča. Rodičia, ktorí majú byť pre dieťa najväčšou oporou medzi sebou súperia, vzájomne sa osočujú, nevenujú sa mu, a potom to tak aj vyzerá. Trinásťročné deti pijú a fajčia bez hanby v baroch. To, že im tam vôbec nalejú je osobitná kapitola. Toľko nešťastia a prečo vlastne? Veď do vzťahu vám nikto nehovorí. S partnerom sa máte šancu spoznať. Existuje tam fyzická i psychická príťažlivosť. Môžete sa kamkoľvek odsťahovať. Ak si s niekým nerozumiete, môžete sa s ním rozísť. Muž sa možno kvôli nejakým vžitým hodnotám môže cítiť zle v prípade, že jeho partnerka zarába viac peňazí, ale to predsa nie je jej chyba. Základom všetkého je komunikácia. Možno pre rýchlosť doby zabúdame na to, na čom najviac záleží. Prestávame sa rozprávať a prejavovať svoje emócie. Niekedy dokonca ľudí vnímame ako nejaké hračky, s ktorými sa pohráme a odhodíme ich.

Ktorá je tá pravá?

Pre mňa láska nie je rozhodnutím rozumu, ale srdca. Možno občas máme pocit, že tento je múdry, milý, pekný, proste ideálny pre nás, ale iskra skrátka nepreskočí. Druhá strana prejaví náklonnosť a my si povieme len: „Prečo nie?“ Alebo sú všetci okolo nás vo vzťahu a my si povieme, že by sa patrilo aj nám si niekoho nájsť. Niektoré dievčatá na to proste netlačia, veria, že to príde samo. Ľudia sa vyjadria, že je to lámačka mužských sŕdc. Mala pred sebou skvelého chlapa a ona ho nechala ísť. Je to rozmaznaná namyslená mrcha. Myslí si o sebe, že aká je skvelá a prekrásna a pritom môže byť rada, že ju vôbec niekto chce. Čo ak si to vôbec nemyslí? V skutočnosti má zo seba komplexy a ani sa necíti pre neho dosť dobrá? Možno len čaká na pravú lásku, ktorá ju zrazí na kolená. Ty pokojne môžeš byť pre ňu dokonalý. Ona nehľadá dokonalosť, ona hľadá lásku. Takú, ktorá bude mať svoje nedostatky, ale bude pravá.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating