Otázka hmotnosti je pre mnohé ženy krízová. Ja osobne nepoznám veľa takých, ktoré by s ňou boli spokojné. Jedna je nešťastná, pretože je na kilá a váha nestúpa. Je obviňovaná z anorexie. Ďalšia priberá ako sa hovorí „aj z vody.“ Cvičí, zdravo sa stravuje a kilá nechcú ísť dole. Už sa pomaly sformoval ekvivalent otázky, či bola skôr sliepka alebo vajce. Znie: “ Ako docieliť dokonalú postavu?

V živote plnšej ženy sú 2 hlavné krízové obdobia, t.j. Vianoce a Veľká noc. Ja osobne po týchto sviatkoch vnímam tzv. „efekt zdutosti“. Aj napriek tomu, že vieme, že po týchto sviatkoch nasleduje bedákanie, tradičné jedlá si neodoprieme. Ako by sme aj mohli. Hrudka, šunka, bobaľky, kapustnica…veď už len pri vyslovení sa priam spúšťa reflex slinenia. Ako sa hovorí: „Všetkého veľa škodí.“ Nemyslím si, že by bolo správne úplne si odoprieť to čo máme tak veľmi rady. Ale jedzme striedmo a v porciách pre človeka a nie pre mamuta. Z „prežierania sa“ máme akurát tak ťažké zaspávanie a smútok z nadbytočných kíl.

zdroj: pexels.com

Opačný problém majú ženy, ktoré pribrať nemôžu. Ja k nim nepatrím a osobne si ani neviem predstaviť, aké to je, keď nemôžete pribrať. Je ťažké posúdiť, či je ideálom krásy žena s postavou modelky alebo žena kyprých tvarov. Predsa len, jedno i druhé majú svoje pre a proti. Každému sa páči niečo iné. Dnes už existujú rôzne typy modeliek. Neporovnávajme, čo je krajšie, prijmime to a nájdime si to pravé pre nás. Nejde tu o narcizmus, ale zdravú sebalásku, ktorá môže náš život spraviť o niečo pozitívnejším.

Ďalej je dôležité uvedomiť si, že váha je len číslo a má svoje odchýlky. Niekto má ťažšie kosti, iný pomer svalov, výšku…je tam veľa kritérií. Ani BMI index nie je celkom presný. Napríklad ja, aby som sa ušetrila od hnevu a depresie, sa na váhu nepostavím. Mám tzv. „váhové rifle“, kým si ich dokážem obliecť a zapnúť, viem, že je to ešte v pohode. Ak už nie, tak viem, že je čas sa nad sebou zamyslieť. Váha občas kolíše. Či už v súvislosti s cyklom alebo množstvom stresu. Je nesprávne brať ju až tak vážne a rozmýšľať iba nad týmto. Áno, je dôležité zdravo sa stravovať a cvičiť. Ale je lepšie robiť to pre radosť či zdravie, než len čisto pre chudnutie. Dôvod je jednoduchý. Fitness centrá práve po sviatkoch mávajú „nával“. Mnohí to však pre nedostatok motivácie veľmi rýchlo vzdajú.

My ženy podľa mňa so svoju postavou nikdy nebudeme spokojné. Nie som si istá prečo je to tak, ale platí to aj u mňa. Je dôležité prijať sa také aké sme a tešiť sa z toho čo máme. Verte či nie, vždy sa nájdu aj také, ktoré by pre postavu akú máte „vraždili.“ Veľa vecí závisí aj od psychiky. Ak sa naladíme do režimu schudnem/priberiem/ostanem taká aká som, pôjde to ľahšie. Nejde to vždy ihneď. Je to beh na dlhú trať. Ak s tým máme dlho problém, neváhajme navštíviť odborníka.

Nehovorme si, že makáme kvôli letu a plavkám. Hovorme si, že makáme kvôli svojmu zdraviu a duševnej pohode. Aby sme mali telo, na ktoré budeme hrdé a v ktorom sa budeme cítiť dobre.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.