Čo s tým, ak nechceme, aby sme museli roztiahnutými svetrami zakrývať nejaký ten špek a večer nariekať, kde sa podela naša krásna postava?

Udržiavať sa fit by sme mali počas celého roka, nielen na leto. A nielen preto, aby sme „dobre vyzerali“, ale aj preto, že je to pre tvoje telo to najlepšie, čo mu môžeš dopriať.

Samozrejme, všetko s mierou, pretože nič netreba preháňať a známe sú aj extrémy v cvičení a prehnanom sebakontrolovaní sa. Takže, ak nevieš ako začať a potrebuješ nejaký nápad a motiváciu, tu je pár tipov.

1. Stanov si cieľ

Chceš schudnúť, pribrať alebo spevniť? Hlavne sa rozhodni, čo chceš a na to sa zameraj. Urči si časové obdobie, do ktorého by si napríklad chcela schudnúť alebo pribrať 2 kg a povedz si, že začínaš napríklad zajtra.

View this post on Instagram

😍💪🏻 Stomach goals

A post shared by Fitness & Health (@fitnessgirlsmotivation) on

2. Uprav stravu

Na základe toho, aký cieľ si si stanovila. Všeobecnou zásadou je pri chudnutí kalorický deficit a pri naberaní kalorický prebytok. Snaž sa však všetky kalórie čerpať zo zdravších potravín. Pod pojmom zdravších myslím, aby si svoj jedálniček obohatila o vlákninu z ovsených vločiek a zeleniny, ak cukry, tak zdravé – ovocie, med a netreba zabúdať na bielkoviny a tuky, ktoré sú pre náš život nepostrádateľné. Skvelým zdrojom bielkovín sú chudé mäsá, mliečne výrobky a strukoviny. Tuky v správnom pomere omega tri a šesť mastných kyselín nájdeš v avokáde, rybách, olivovom a repkovom oleji a na zahodenie nie je ani mliečny tuk – maslo.

3. Vyber si fitko/iné zariadenie na cvičenie

Každého baví niečo iné. Niekto rád navštevuje fitness centrá, iný zasa obľubuje skupinové cvičenia ako kruhové tréningy, crossfit, či tabatu. Ženy majú rady aeróbne formy cvičenia, beh, zumbu, aerobic alebo jumping. Možností, ako sa hýbať je dnes viac než dosť. A ak sa ti nechce nikam chodiť, skvelé tréningové cvičenia sa dajú nájsť aj na internete. Začať môžeš napríklad aj týmto videom z YouTube. Ak sa rozhodneš pre fitko, ideálne je začať s trénerom, ktorý ťa naučí správnu techniku cvikov, aby si si prípadnými chybami neurobila viac škody ako osohu.

View this post on Instagram

😍👭

A post shared by Fitness & Health (@fitnessgirlsmotivation) on

4. Motivácia je dôležitá

Predstav si, ako by si chcela vyzerať. Motiváciu môžeš nájsť na internete, v tvojom okolí alebo vo vlastných starých fotografiách. Nečakaj, že výsledky sa dostavia okamžite, a preto sa nevzdávaj, keď o týždeň na váhe neuvidíš číslo, aké chceš. Možno by bolo lepšie merať svoje cm alebo porovnávať fotografie, pretože váha sa ti až tak hýbať nemusí. Nezabúdaj na to, čo si si na začiatku stanovila, povedz svojmu priateľovi, kamarátom a rodine, aby ťa podporovali a nenavádzali na nezdravé jedlá, ktoré nezapadajú do tvojho stravovacieho plánu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.