Photo by Jackson David from Pexels

Ľudia prichádzajú a odchádzajú, aj o tom je život. Každý z nich ťa však môže naučiť niečo nové. Ak sa vaše vzťahy kvôli niečomu ukončili, nechaj ich odísť, nepros. Mohlo by ti to iba uškodiť. Portál Lifehack, Healthline a Psychology Today uviedli, prečo a ako by si mala prijať tento krutý fakt.

Niekedy ti tým urobia láskavosť

Nezáleží na tom, či sa ocitla v toxickom partnerstve alebo kamarátstve. Princíp je rovnaký. Keď z tvojho života odchádza človek, ktorý ťa ovládal bez toho, aby si to postrehla, je to ako by sa ti zrútil svet. Zrazu nevieš, čo ďalej a si stratená. Lenže až časom pochopíš, že odlúčenie sa od takejto osoby bolo pre teba tým najlepším riešením.

Neťahaj to celé sama

Jednostranné kamarátstvo alebo vzťah nie je bohviečo. Všetko ťaháš sama a dotyčný človek sa ti ani neunúva pomôcť. Zrejme si nahováraš, že je to iba zlé obdobie a prejde to, no ako dlho to už trvá? Nesnaž sa vo svojom živote udržať niekoho, kto by tam už dávno nemal byť. Ľudia prichádzajú a odchádzajú. Všetko je tak, ako má byť.

Dôležitý je tvoj postoj

Nedokážeme v živote ovplyvniť to, čo sa nám deje, ale ako na to reagujeme. Samozrejme, aj z teba by sa mohla stať kôpka nešťastia, ktorá preplače na gauči celý deň, no k čomu by to bolo dobré? Je pochopiteľné, že si smutná, lenže zo všetko sa dá vyťažiť. Zamysli sa, ako by si mohla z tejto situácie vyťažiť? Naučilo ťa to niečo nové. Máš ďalšiu skúsenosť do zbierky a to ťa koniec-koncov posúva vpred. Hlavne sa neľutuj.

Neobviňuj sa

Keď sa ukončí nejaký vzťah, hľadáme chyby automaticky v sebe. Možno ti je tento scenár známy. Áno, vo vzťahu, či už kamarátskom alebo partnerskom, majú na danej veci podiel obe strany. Avšak to teraz z teba nerobí najhoršieho človeka na svete. Ak si aj spravila niečo zlé, stalo sa. Nie si dokonalá, nikto nie je. Preto nedovoľ, aby ťa v návale smútku zaplavili výčitky. Niektoré udalosti neovplyvníme. Jednoducho ich treba prijať.

Nauč sa odpúšťať

Nechaj ich v pokoji odísť, aj keď si nepočula prepáč. Dovoľ im odísť, aj keď ti k tomu neudali jediný dôvod. Prečo? Kvôli sebe. Aby si nemíňala svoj čas na osoby, ktoré by v tvojom živote už nemali mať miesto. Čím rýchlejšie to uzavrieš, tým skôr sa z toho dostaneš. Odpusť im, aj sebe. Práve to ťa oslobodí od všetkého trápenia.

Zdroj: Lifehack, Healthline a Psychology Today

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife