,,Being positive in a negative situation is not naive. It is leadership.“

Negatívne situácie. Stále sa s nimi stretávame. Sú súčasťou našich životov či sa nám to páči, alebo nie. Posúvajú nás ďalej. Učia nás cenné lekcie. Vďaka nim, si tie pozitívne, príjemné veci ceníme omnoho viac. Nie je dôležité pretrpieť ich. Dôležitý je spôsob, ktorým ich prekonáme.

V ťažkej chvíli ti najlepšie pomôže len jediný človek, ty sám. Toto je 5 otázok, ktoré ti v týchto situáciách pomôžu.

1. Má cenu, aby som bola pre toto smutná?

Uvedom si, o aký veľký problém tu ide. Je to naozaj také zlé ako sa ti teraz zdá? Nemyslíš, že po čase bude tento problém oveľa menej vážny?

2. Čo ma to naučilo?

Všetky zlé skúsenosti nás niečo naučia. V niečom nás zmenia a posunú vpred. Niekedy je ťažšie nájsť tú lekciu ale vždy tam je.

3. Nereagujem prehnane? Nepremýšľam nad tým priveľa?

Prehnané rozoberanie, toho, čo sa stalo, alebo inak povedané ,,overthinking“ ešte nikdy nikomu nepomohlo ostať pozitívnym. Takýmto rozoberaním si aj z malého problému, vo svojej hlave, vytvoríš obrovský. Potom príde prehnaná reakcia, ktorá vôbec nie je opodstatnená.

Zdroj: unsplash.com

 

Vyhýbaj  sa tomu. Snaž sa zastaviť samú seba vždy, keď sa dostaneš ku overthinking-u. Pripomeň si, že takto problém nevyriešiš. Akurát zhoršíš.

4. Môžem kontrolovať túto situáciu?

Veľmi dôležitá otázka. Sú veci, ktoré jednoducho neovplyvníš, pretože do nich nemôžeš zasahovať, nevieš nič zmeniť, je zbytočné trápiť sa nimi. Samozrejme, nie je to len také ľahké, povedať si, že ma niečo netrápi, pretože to neviem zmeniť.  Bezmocnosť nám dokáže ťažké chvíle zhoršiť, ale je dôležité uvedomiť si, že tvoj ,,boj“ sa tu skončil. Ide už len o to, aby si sa vyrovnala s tým, čo sa stalo a takisto aj s následkami.

5. Čo môžem pre seba urobiť práve teraz, aby som sa cítila lepšie?

Deň na upratanie myšlienok, čas osamote alebo len chvíľa pre seba. Ty už vieš najlepšie, čo ti v tejto situácii pomôže.

Dopraj si čas len pre seba. Na chvíľu na všetko zabudni a sústreď sa na svoje šťastie. Uvidíš, že veci začnú dávať zmysel. Pripájam aj video, vďaka ktorému budeš pozitívna hneď z rána.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.