thoughtcatalog.com

Vo svete koluje filozofia, že akonáhle začneš hovoriť veciam „áno“, budeš šťastnejším človekom. Obávam sa však, že sa tento názor nedá uplatniť pri každej príležitosti. Je dôležité, aby sa ľudia naučili aj odmietať. Niekedy sa totiž nachádzame v situáciách, ktoré nám nie sú po vôli, tak prečo by sme za každú cenu mali hovoriť áno?

Medzi takéto záležitosti patrí napríklad prípad zo života, ktorý je každému dobre známy. Zavolá ti neznáme číslo, pekne to zdvihneš a volajúci na teba hneď ide s ponukami od výmyslu sveta a ty ani nemáš kedy ho zastaviť a povedať, že nemáš čas. Chceš byť slušná a nezložiť uprostred jeho monológu, no zároveň túžiš mať tú odvahu ukončiť to. Presne v takejto situácii je dôležité vedieť povedať „nie“. Je len tvojím rozhodnutím komu venuješ svoj čas.

tumblr_n2h4umqkGL1qeraplo1_1280 weheartit.com

Alebo si predstav, že si s kamarátmi na nejakej oslave či párty a práve v ten deň nemáš chuť piť alkohol. Lenže tvoji kamaráti ťa sústavne núkajú, podpichujú ťa a nechápu tvoj postoj. A tak sa nakoniec necháš presvedčiť a dáš si s nimi len preto, aby si o tebe nikto nemyslel, že si divná. Ale prečo si nestojíš za svojím názorom? Samozrejme, že je ťažšie byť tým jedným človekom, čo chce byť iný ako celá skupina, no v konečnom dôsledku je podstatnejšie držať sa svojho presvedčenia.

Medzi ďalšie takéto situácie sa dá jednoznačne zaradiť napríklad aj prijatie pozvania na rande, aj keď s tým druhým nechceme mať nič spoločné. Len aby sme neranili jeho city alebo aby si o nás niečo zlé nepomyslel. Veď čo, pôjdem s ním von raz alebo dvakrát, potom sa mu neozvem a nejako to odznie. Lenže ani si neuvedomujeme, že tomu druhému sme už stihli dať nádej. Falošnú nádej, ktorú on bude brať ako možný začiatok niečoho nemožného. Nebolo by jednoduchšie ušetriť ho toho trápenia a radšej povedať, že skrátka nemám záujem?

Ak to povieme hneď na začiatku, tak si daná osoba skôr uvedomí, že by s nami naozaj len strácala čas a zbytočne by sa trápila, a tak upustí od všetkých ilúzií. Možno to bude bolieť, ale určite menej ako keby sme niekoho len vodili za nos.

tumblr_oj8f978gBq1qmwkceo1_1280 weheartit.com

Dalo by sa spomenúť aj niekoľko ďalších podobných situácií – od večierkov, na ktoré nechceme ísť, no aj tak ideme, až po toho žobráka, ktorý pri nás stojí, kým mu nedáme peniaze, atď..

say no pinterest.com

Každý deň však máme možnosť pomaly sa učiť ako slušne odmietnuť niečo, s čím sa nestotožňujeme. Kľúčové je si uvedomiť, že nemáme dôvod, aby sme sa preto cítili zle či niesli vinu. Je to proste súčasť života a čím skôr sa to naučíme, tým viac času získame na robenie takých vecí, ktoré nás obohacujú a robia šťastnými.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife