Ach tá láska. Vyčerpáva nás a napĺňa každý deň. Občas sa popálime, zlyháme, sklameme. Chceme ju každý. Chceme sa odovzdať, no chceme i prijímať. Sme otvorení novým vzťahom, no niekedy sme zatrpknutí a naše srdce je z kameňa. Nechceme pustiť lásku do nášho života. Bojíme sa.

O čom inom je však život, ak nie o láske, nádherných spomienkach a o ľuďoch?

Ako veľmi miluješ? Ťažká otázka, však? Miluješ celým srdcom? Alebo miluješ tak, aby si sa nepopálila? Miluješ oddane, s pokorou, alebo si v tom opatrná? Miluješ úprimne? Chceš milovať? Častokrát, ak moji priatelia odídu zo vzťahu či už ako tí, čo odišli, alebo boli opustení, plačú a rozprávajú sa, kde nastal problém. Častokrát sa ich pýtam pri našich debatách, či milovali celým srdcom. Chvíľu premýšľajú a sú ticho. Pozrú sa na mňa a nevedia čo povedať. „Áno, miloval som ju, ako sa len dalo. Ale ona nie. Nie tak veľa.“ Alebo naopak. Veď to poznáte. Mordujú sa s otázkami, kde urobili chybu. Kde si urobil/a chybu? Prečo to už nie je? Kvôli tvojej povahe, podozrievaniu, zlyhaniu, náladám?

Každý z nás robí chyby, každý z nás si zaslúži druhú šancu, vysvetlenie a odpustenie. My to však nevidíme vždy. Odchádzame utrápení zo vzťahov, pritom sa to dalo napraviť. Ale chceme odísť, lebo naše srdce to nezvláda, lebo naše srdce je už dosť zasiahnuté a my sa poberáme s kúskom hrdosti do svojej bubliny. Vraj už si nechceme ubližovať. Zahodíme srdce. Vitaj mozog.

Ale miluješ celým srdcom? Ako môžeš milovať celým srdcom, ak si odišla, aby ti nebolo ublížené, pritom sa stačilo o tom porozprávať? Ako môžeš milovať celým srdcom, ak opovrhuješ tým druhým, ak ťa náhodou sklame?

Dnešná doba má vysoké nároky. Náš drahý pán skvelý musí byť múdry, šikovný, bezchybný, teda vlastne dokonalý. Potom sa čudujeme, prečo si nevieme nikoho nájsť, že len blúdime, milujeme nasilu, pritom vieme, komu naše srdce patrí. V tomto vidím hanbu. Obrovskú a škaredú.

View this post on Instagram

😴

A post shared by TheCoupleGoals (@couplegoals) on

Častokrát nemilujeme celým srdcom. Nášmu drahému dáme iba polovicu, ostatné si schováme ako „záložný plán“, keď nás sklame, opustí, alebo my si to rozmyslíme a budeme chcieť byť samé a nezávislé. Potom premýšľame, prečo sa nám v láske nedarí. Vraj sme dali všetko. Nedali. Ja úplne rešpektujem to, že každý má mať svoje hobby, priateľov a slobodu. No tu hovoríme o srdci. Nevinnom, krehkom. Bolestivom.

Miluj celým srdcom toho pravého.

Odovzdaj mu svoje srdce zodpovedne.

Chráň si svoje srdce a „polievaj“ ho láskou.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.