Ak sa máme ísť rozprávať o láske úprimne, najskôr by som chcela pridať môj obľúbený výrok z filmu Láska nebeská: “Vždy, keď si začnem zúfať nad stavom tohto sveta, spomeniem si na príletovú halu letiska Heathrow. Väčšinou si vravíme, že žijeme vo svete nenávisti a chamtivosti, ale mne to tak nepripadá. Mne sa zdá, že láska je všade okolo nás. Často nie je nijak zvlášť zrejmá alebo významná, ale vždy je tu s nami. Otcovia a synovia, matky a dcéry, manželia a manželky, milenci a milenky, starí priatelia. Keď sa rozhliadnete okolo, zistíte, že láska je v skutočnosti všade okolo nás.” 

Nájsť lásku a vybudovať si fungujúci vzťah bolo vždy ťažké. My však vraj s tým máme ešte väčší problém. Nemáme čas na lásku, pretože môžeme všetko. Pracujeme, študujeme, budujeme kariéry, bavíme sa životom a môžme mať hocičo, čo chceme.

Hodnoty našich rodičov a prarodičov idú bokom a my sa dnes v 20 rokoch rozhodne nehodláme usadiť. Sex na jednu noc je fajn, ale to nám tak akurát stačí. Radi cestujeme a neustále máme chuť spoznávať viac seba, ako iných. Sme tak vlastne samotári, ktorí si myslia, že sú extroverti. Čumíme do mobilov viac, ako je nutné a naše instagramové životy si vážime viac, ako tie reálne.

Myslím si však, že viac, ako to, že nemáme záujem o lásku, je strach z lásky. Hneď ako sa sklameme, naše srdce zatvrdne a my si jednoducho povieme, že je lepšie byť sám. Náš problém je v tom, že nevieme prijať chyby tých druhých a namiesto toho si ho vykreslíme ako niekoho, kto nesmie mať žiadne chyby. O lásku bez očakávaní a bez podmienok nemáme záujem. Čo s nami bude? Na túto otázku si každý musí zodpovedať sám.

Ak si teda čakala, že tento článok bude mať odpoveď na otázku Naozaj sme generácia, ktorá nemá záujem o lásku?, budem ťa musieť sklamať, pretože na túto otázku si musí odpovedať každý z nás a takisto pochopiť, čo chce v živote a v láske on. Na záver však pridávam môj obľúbený citát, ktorý presne vyjadruje to, čo si o láske myslím ja.

“Milovať a byť milovaný pre mňa znamená veľa. Z týchto vecí si vždy tak trochu robíme žarty. Ale nie je v skutočnosti všetko, čo v živote robíme iba snahou byť o trochu viac milovaný?” – z filmu Pred Úsvitom.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.