Free photo from Pexels

Chudnutie do veľkej miery závisí od toho, aký máš metabolizmus a tiež od tvojej telesnej konštrukcie. Pokiaľ máš rýchle spaľovanie, je viac než pravdepodobné, že schudneš oveľa skôr ako niekto, komu spaľuje pomalšie.

Existuje nespočetné množstvo cvičení, ktoré ti dokážu naštartovať tvoj metabolizmus. Na to, aby správne fungoval tiež vplýva tvoj životný štýl. Mala by si sa kvalitne stravovať, dopriať si dostatok spánku, vyhýbať sa stresovým situáciám či piť dostatok čistej vody.

Cvičenie tvorí len tridsať percent úspechu, na to aby si schudla, potrebuješ upraviť svoj jedálniček. Pokiaľ však do svojej dennej rutiny začleníš týchto dvanásť cvikov, naštartuješ svoj metabolizmus a budeš vstávať plná energie a elánu:

Plank

Plank alebo doska je cvik, pri ktorom sa zapája viacero svalov naraz a zároveň testuješ svoju vytrvalosť v jednom. Vďaka planku posilníš svoj metabolizmus a budeš plná energie. Jednoducho si ľahni bruchom na podložku, predlaktia sú na zemi. Zodvihni sa na špičky, hlava je na úrovni chrbtice, brucho a zadok stiahnuté. V tejto polohe vydrž niekoľko minút.

Bench press

Pri tomto cviku budeš potrebovať činku, no čo je lepšie ako ranný beh do tvojho obľúbeného fitka? Ľahni si chrbtom na lavičku, chodidlá maj pevne na zemi. Uchop činku na úrovni ramien a pomaly ju dvíhaj dohora, na chvíľu ju zadrž a vráť sa naspäť. Urob osem až desať opakovaní v troch sériách.

View this post on Instagram

Hiiii just me ✌🏼. – Been pretty annoyed the last few days as I lost 3kg in 2 weeks 🤷🏼‍♀️ My bums gone but abs are back 😂 Literally so annoying I feel like I start doing well and all of a sudden it’s back to square one! I’m gonna start trying to get up to eating 2500 calories a day and see how I go! I know lots of my followers follow me cause they are the same so I don’t mind anymore in saying that I’ve failed a bit ☺️ Its funny as well cause about 80% of my PT clients are girls who struggle to put on weight. With most PTs it’s the other way round! Makes me feel like I’m not alone! 💗 Got an amazing shoulder workout for tomorrow that ima post I’m gonna do it tonight so exciteeeed 🙌🏼💪🏻

A post shared by Jane Campbell (@jvfitness93) on

Tréning superset

Pokiaľ nevieš, o čom tento tréning je, tak tu je zopár rád, ako sa mu venovať. V supersete robíš niekoľko cvičení za sebou, pričom môžeš mať maximálne pätnásť sekundovú pauzu medzi cvičeniami. Vďaka tomu spáliš dvakrát viac kalórií ako počas bežných cvikov, kde máš dlhšiu prestávku.

Bicepsový zdvih

My ženy máme občas tendenciu zanedbávať tréning rúk. Viac sa sústreďujeme na brucho, zadok a nohy. No na ruky by sme rozhodne nemali zabúdať. Najľahším cvikom je bicepsový zdvih. Pokiaľ ho robíš v stoji, nohy by mali byť vzdialené od seba na úrovni ramien a chrbát vystretý. Uchop do rúk činku a pomaly ju dvíhaj smerom k sebe. Opakuje dvanásť až pätnásť krát v štyroch sériách na každú ruku.

Tlak s veľkou činkou

Ak zanedbávaš aj toto cvičenie, rozhodne ho do svojej rutiny zahrň. Vezmi veľkú činku, uchop ju však trochu ďalej ako je úroveň tvojich ramien. Činku tlač dohora, pričom naťahuj svoje paže. Na chvíľu zadrž a potom sa vráť do pôvodnej polohy. Opakuje desaťkrát v troch sériách.

Zdvih nôh na hrazde

Tento cvik má mnoho variácií a vďaka nemu posilníš nielen svoje paže, ale aj vytrvalosť. Zapájaš pri ňom všetky svoje svaly, no najviac si namáhaš brucho. Zaves sa na hrazdu, pokrč nohy v kolenách a dvíhaj ich dohora. Na chvíľu zadrž a opakuj pätnásťkrát v štyroch sériách.

Výpady s činkou

Výpady sú veľmi efektným cvikom, pretože sa zameriavajú na tvoje vnútorné stehná, vonkajšie stehná a zadok. Pokiaľ robíš výpady s činkami v oboch rukách, zvyšuješ intenzitu cvičenia. Pri výpadoch sa drž zásady, že nesmieš položiť koleno na zem a noha musí vytvárať pravý uhol, pričom chrbát je počas celého cviku vystretý.

Mŕtve ťahy

Mŕtvy ťah posilňuje celé tvoje telo a efektný je najmä vtedy, pokiaľ ho vykonávaš s nejakou určitou záťažou – jednoručkami či obojručnou činkou. Pri tomto cviku pracuje množstvo svalov naraz a je jedným z najlepších cvičení na naštartovanie metabolizmu. Počas mŕtveho ťahu maj vystretý chrbát, stiahnuté brucho a hlavu v predĺžení chrbtice.

Kombinované cviky

Kombinácia cvikov skvele rozprúdi krv v tele a naštartuje metabolizmus. Spočíva v tom, že budeš vykonávať viacero cvikov naraz, pričom zakaždým precvičuješ inú partiu tela. Vyskúšaj napríklad bicepsové zdvihy s činkami a potom prejdi napríklad na výpady. Takýmto spôsobom si prekrvíš organizmus a budeš plná energie.

Silový tréning

Je jedným z najúčinnejších tréningov na spaľovanie tukov. Tiež naštartuje tvoj metabolizmus a počas dňa budeš v skvelej kondícii. Dôležité je, aby si ho robila správne, pretože len tak ti dokáže dať energiu na celý deň.

Drepy

Sú najvhodnejším cvikom spodnej časti tela. Vytvarujú ti zadok a stehná, posilnia lýtka a ak ich budeš robiť tak ako máš, pomôžu ti k správnemu držaniu tela. Je dôležité, aby si ich zahrnula do svojej rutiny aspoň niekoľkokrát týždenne.

HIIT

Tento typ kardia je skvelým spôsobom, ako ráno prebudiť tvoje unavené telo. Tvoj organizmus sa naštartuje a pracuje oveľa rýchlejšie. Môžeš začať napríklad na bežiacom páse, potom rob intenzívny tréning s činkami a nakoniec si oddýchni pri joge.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieFitness