Po tom, čo sme ti nedávno predstavili tipy na výlet na strednom Slovensku, máme tu aj 4 menej známe miesta, ktoré stojí za to navštíviť na východe našej krajiny. Ak sa už nevieš dočkať ďalších výletov, zaznač si ich a vychutnaj si všetko, čo ponúkajú. 

Lom Beňatina

Malé travertínové jazero Beňatina je skutočný slovenský unikát, no stále ho pozná iba málo ľudí. Táto prírodná pamiatka sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce. Spodná voda, ktorá zaplavila lom, v ňom vytvorila nádhernú tyrkysovomodrú vodu, v ktorej sa môžeš v lete aj okúpať (samozrejme, na vlastné nebezpečenstvo).

Zaujímavosťou je aj fakt, že ťažba sa tu zastavila nie len pre spodnú vodu, ale aj pre nájdenú skamenelinu 5 metrov dlhej ryby. Na 10 metrov vysokých útesoch je zaujímavo sfarbený vápenec, ktorého červenohnedé sfarbenie má predstavovať odtlačok (skamenelinu) práve tej veľryby, ktorá akoby sa vrhala hlavou dolu do vody. Navštíviť toto krásne prírodné okolie sa oplatí v každom ročnom období.

Mestá zapísané v zozname UNESCO

Na Slovensku máme 3 mestá zapísané v zozname UNESCO, z toho dve sú práve na východnom Slovensku. Jedným z nich je Bardejov, a tým druhým Levoča. Bardejov nájdeš na Šariši v Prešovskom kraji. Ide o jedno z najstarších a najkrajších miest Slovenska. Jeho centrum tvorí ucelený súbor historických budov, ktorý ohraničuje takmer súvislý pás mestského opevnenia. Uprostred námestia stojí budova bývalej radnice zo 16. storočia. Atraktivitu tohto mesta dopĺňajú aj Bardejovské kúpele či Múzeum ľudovej architektúry.

Levoča je taktiež starobylé mesto nachádzajúce sa na Spiši. Pri jeho návšteve nemôžeš vynechať mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorú tvoria kultúrno-historické pamiatky ohraničené obdĺžnikom pomerne zachovaných mestských hradieb, či Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia.

Vyhliadková veža Tokaj

V obci Malá Tŕňa sa nachádza dominantou Vinohradníckej oblasti Tokaj – 12 metrov vysoká vyhliadková veža v tvare suda. Podľa oficiálnej stránky regiónu Tokaj, je veža spolu s altánkom a detským ihriskom ideálnym oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. Pri výstupe na vrchol sa ti predostrie nádherný výhľad na región a jeho vinohrady. Veža bola postavená v roku 2015, k dispozícii je návštevníkom aj ďalekohľad a informačné tabuľky s popismi panorámy, vďaka ktorým vieš, čo na obzore pozoruješ. V noci je dokonca aj osvetlená.

Hrad a skanzen Stará Ľubovňa

Krásny hrad, pod ktorým nájdeš ľudový skanzen sa nachádza v Starej Ľubovni. Hrad je čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný, a jeho história siaha až do 13. storočia. V zachovanej časti hradu sa nachádza aj verejne prístupné múzeum. Vidiecke domčeky v skanzene pripomínajú malebnú podhradskú osadu a dokumentujú vývoj ľudového staviteľstva v okolitej oblasti. 25 zrubových drevených objektov pochádza z 19. storočia. Výlet tu rozhodne neoľutuješ.

View this post on Instagram

Dzisiejszy poranek nad Zamkiem w Starej Lubowli 🙂 . 🇸🇰 Dnes ráno nad hradom v Stara Lubovna 🙂 . 🇬🇧 Today morning over castle at Stara Lubovna 🙂 . Po wschodzie słońca na Górze Wdżar ruszyliśmy z @jeremiaszgadek w kierunku Starej Lubowli, gdzie mamy upatrzoną piękną miejscówkę z widokiem na tamtejszy zamek na tle Tatr. Aby się tam dostać trzeba przejechać przez cygańską wioskę a następnie wspinać się kilkaset metrów gęstym lasem w górę urwistego zbocza. Jest to zdecydowanie jedna z najtrudniejszych tras na zdjęcia jakie znam, ale dzięki temu bardzo oryginalna. Liczyliśmy po cichu, że zastaniemy jeszcze mgły i przede wszystkim kolorowe drzewka. Niestety obie kwestie nie były dla nas łaskawe. Mimo to, miejsce samo w sobie ma taki urok, że każdy kadr stamtąd 'robi robotę' 🙂 . #staralubovna #hrad #hradstaralubovna #hradyslovenska #castlesofinstagram #castles_oftheworld #zamek #spis #slovakiamountains #slovenskehory #slovakwild #horyapriroda #beautifulslovakia #thisisslovakia #instasvk #tatry #puresvk #slovakiask #instaslovakia #slowacja #jesen2019 #jesen #slovakianaturehd #natgeopl #europe_gallery #europetravel #besteurope #europe_pics #ulicki

A post shared by Jan Ulicki Photography 📷 (@ulicki.pl) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.