Z každej strany počúvam zhluk slov tváriacich sa ako revolučná myšlienka v znení: „Ak nemiluješ samú seba, nečakaj, že ťa bude milovať niekto iný.“ Bola to pre mňa dychberúca životná filozofia. Kedysi. V pätnástich.

Vtedy som tomu verila. Naozaj som si myslela, že ak sa nenaučím ceniť si samú seba, skončím sama. Že si ma na oblátku nebude ceniť ani žiaden ďalší človek. Poznáš to – sú dni, kedy smútiš, nemáš sa rada, nepáčia sa ti tvoje stehná, myslíš negatívne. Nedokážeš sa pozrieť ani do svojich vlastných očí v odraze zrkadla. Pri pomyslení na takéto chvíle ti prebleskne hlavou: „Samozrejme! Tá veta vznášajúca sa sociálnymi sieťami snažiaca sa pozdvihnúť úzkostné ženy je pravdivá!“. Máš pocit, že si predurčená na to byť osamelou ženskou, ktorej zmyslom existencie bude starať sa nanajvýš o mačku.

Dosť múdra? Kdeže! Zaujímavá? Vtipná? Pekná? Ani náhodou. Dievča z Instagramu, ktorým sú všetci posadnutí? Haha.

zdroj: unsplash.com

„Chcela som milovať samú seba, snažila som sa čo najviac, avšak nikdy to nestačilo. Nevedela som ako a v hĺbke svojho srdca som tušila, že to nevie žiaden človek na tejto zemi. Nevie to teraz a nebude to vedieť ani o pár rokov.“

Ľuďom na tebe záleží, aj keď tebe samej nie

A potom som sa jedného dňa prebudila a uvedomila som si, že to bola HLÚPOSŤ. Žila som v klamstve. Ba čo je horšie, v „SEBAklamstve“.

Tí, ktorých nasledujeme tvrdia, že ľudia dokážu poznať tvoju hodnotu, ak ju najprv poznáš ty. Len vtedy ťa budú mať radi. Naozaj? Pravdou je, že život takto nefunguje. Ľudia ťa môžu milovať kedykoľvek. V tvojich najlepších chvíľach, i v najhorších. Muž sa do teba zamiluje, aj keď sa ty sama v tej chvíli nemiluješ. Jeho city, sú jeho city. Jeho pohľad na teba, je jeho pohľad na teba. On má svoje srdce, svoju myseľ, svoje vnímanie.

Áno, mať sa rád je dôležité. Mala by si sa o to pokúšať, pretože to tvoj život robí jednoduchším. Je úžasné poznať, kým si a vychutnávať si to. Bohužiaľ, sme tak veľmi sebakritickí. Máme tendenciu neveriť komplimentom a slovám chvály.

zdroj: pexels.com

Ale, neboj sa. Tvoje okolie nebude nikdy čakať na to, kým sa ty sama uvidíš v pravom svetle. Oni ťa budú milovať bez ohľadu na tvoj postoj. A potom, keď si to uvedomíš, začneš sa mať naozaj rada. Nezabúdaj, na tomto svete sú duše, ktoré ťa budú obdivovať aj napriek tomu, že si myslíš, že si to nezaslúžiš.

Takže tebe, ktorá stále bojuje: NIEKTO ŤA OBDIVUJE, MILUJE, MÁ ŤA RÁD – aj keď to momentálne nie si ty sama.

zdroj: thoughtcatalog.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.