Čo ti napadne, keď rozmýšľaš o cestovaní? Neustále meniace sa obrázky na tvojej časovej osi? Minuloročná letná dovolenka či pozorovanie západu slnka na talianskej pláži? Nebodaj dávny rodinný výlet v Chorvátsku? Turizmus Európou alebo túlanie sa horami, vozenie sa na ťavách a nocovanie niekde na púšti?

To všetko sú očarujúce časti cestovania, ktoré každý hľadá na svojich cestách. Rozmýšľaš aj o tej druhej strane? O stránke, ktorá nie je tak očarujúca? O okamihoch, ktoré sa nedajú zachytiť objektívom?

Foto: thoughtcatalog.com

Foto: thoughtcatalog.com

S cestovaním je to tak, ako so „skutočným životom.“ Prídu chvíle, ktoré budú ťažké a je nemožné myslieť si, že tebe sa to nestane. Prídu momenty, kedy budeš chcieť ísť domov a byť v prítomnosti známych tvári a miest. Prídu oslavy, ktorých sa nebudeš môcť zúčastniť, dovolenky, slávnosti a sviatky, počas ktorých nebudeš obklopená rodinou.

Musíš akceptovať fakt, že už nikdy nebudeš kompletná, lebo kúsky svojho srdca necháš všade kam pôjdeš. Kúsok seba zanecháš v srdciach tých, ktorých si stretla vo vlaku naprieč Európou, v ubytovacích zariadeniach, v národných parkoch niekde v Amerike, alebo niekde pri mori, kde si mala super čas. Zaryješ sa do spomienok tých, s ktorými si viedla tie zmysluplné debaty na potulkách mestami, ale predovšetkým niečo z teba ostane na mieste, ktoré si sa na istý čas rozhodla nazvať domovom.

Foto: thoughtcatalog.com

Foto: thoughtcatalog.com

Domov nemusí byť ani tak miesto. Je to vždy pocit. Možno je to miesto, kde sa cítiš v bezpečí. Lenže cestovanie ti to pravdepodobne nedá. Prídu noci, keď sa budeš cítiť sama a jediné, čo budeš chcieť urobiť, bude objať svoju mamu a povedať jej všetko, čo sa deje v tvojej hlave. Prídu dni, keď budeš chcieť ležať vo svojej vlastnej posteli. Možno budeš z každej strany počúvať, ako by si ľudia želali žiť tvoj život, pretože nik z nich ani len netuší o tých nie celkom dobrých dňoch. Nik netuší, že hoci toto je cesta, ktorou si sa rozhodla ísť, tá cesta ti nielen veľa dáva, ale aj veľa berie.

Ale bola to tvoja voľba, pretože toto si ty. Dievča stvorené pre dobrodružstvo a slobodu. Nenechaj to v sebe umrieť. Ži svoje sny. Ono to nebude vždy ľahké, ale práve tie momenty, kedy budeš nútená okúsiť, čoho všetkého si schopná a čo vydržíš, ti ukážu, že toto je správna cesta a tvoj chodníček ťa vedie tam, kde máš byť.

Foto: thoughtcatalog.com

Foto: thoughtcatalog.com

Nedovoľ, aby ťa ťažké chvíle stopli v žití tvojho sna. Ono to proste je tak, že nie vždy je všetko ľahké a ružové. Skúšky sú tu na to, aby nás robili silnejšími. Možno preto ich tak často nachádzame na každom chodníku, ktorým sme sa rozhodli ísť. Našťastie časom zisťujeme, že sme schopní vydržať viac, ako sme si mysleli.

Život je príliš krátky na to, aby sme nerobili to, čo nás napĺňa. Hoci nevieme, čo nás čaká, poďme hľadať dobrodružstvo. Až potom uvidíme, čo všetko dokážeme.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.