Nehádame sa často. Nehádame sa ani nijako vážne. Väčšina našich hádok sa vyparí z mysle a my si po čase pamätáme len to, že nejaká hádka síce bola, no dôvod? Ťažko si spomenúť.

Preto váž slová. Váž tón hlasu. Uvažuj či ti to stojí za hádku. Uvažuj skôr ako otvoríš ústa, či je táto vec niečo, čo si budeš o dva mesiace pamätať, a bude pre teba dôležitá, alebo nie. Použi hlavu. Na to ju máš.

Pretože dôvod hádky si síce pamätať nebudeme. No budeme si obaja pamätať ako sme sa cítili a ja si budem pamätať každé jedno slovo, ktoré si mi vtedy povedal. Nie preto, aby som ti to mohla neskôr vyhodiť na oči, ale preto, že som žena. A my si pamätáme všetko čo nás emočne zasiahne. Budem si pamätať ako si stál, čo si mal na sebe, kde som bola ja a ako som sa cítila. Budem si pamätať tvoj pohľad, tvoj hlas, tvoje slová.

pixabay.com

Možno ti odpustím, pretože si to nakoniec vysvetlíme, ospravedlníme sa jeden druhému a uznáme, že sme to nemuseli takto vyhrotiť. Veď to bola blbosť. Možno nad podobnou situáciou už v budúcnosti kývnem rukou, no urobím to preto, pretože si stále budem pamätať tú prvú. Budem sa snažiť nemyslieť na to, nevracať sa k tomu a nevyhodiť ti to na oči. Snáď sa mi to podarí. Zaručiť to ale nemôžem. Pretože ak sa zas dostanem do hoci len podobnej situácie, budem očakávať jej pokračovanie podľa vzoru, ktorý si nastolil. Budem si spomínať na všetko čo si mi povedal a ako ma to zranilo. Budem si pamätať, ako si mi v tej chvíli zlomil srdce.

Ak si myslíš, že žena preháňa ak ti povie, že ju tvoje slová zranili viac ako buchnutie dvermi, či rozbitý tanier, tak je to veľká chyba. Čím skôr pochopíš, že mi najviac dokážeš ublížiť práve slovami a tónom ako sa so mnou rozprávaš, tým jednoduchšie snáď budú prebiehať naše výmeny názorov. Nevyhneme sa im. Čo je úplne v poriadku, už nie som dievčatko, a tak neočakávam, že náš život bude vždy ideálny ako slnečné júnové ráno. Očakávam však, že naše diskusie a výmeny názorov budú prebiehať stále inteligentne, že sa budeme stále rešpektovať a vážiť si jeden druhého a nepovieme nič, čo by sme mohli neskôr ľutovať, alebo čím by sme mohli ublížiť.

Pamätaj, že každá takáto chvíľa mi ostáva v hlave a v srdci. Každá takáto hádka mi z neho, ale štipku odlomí. A každé nenávistné slovo mi znie v ušiach ako ozvena mesiace a roky. Ty možno zabudneš čo si mi v tom hneve povedal, a možno ťa budú moje slzy mrzieť, no vtedy už bude neskoro. Pretože aj napriek ospravedlneniu a krásnej kytici kvetov, mi už spomienku z hlavy nevymažeš.

pixabay.com

Buď prosím mužom, ktorý sa vie správať k žene s úctou a láskou za každých okolností. Nezraňuj ma len preto, lebo ťa to v danom momente poteší. Nezraňuj ma, pretože moje naštrbené srdce si to všetko bude pamätať už navždy. Buď láskavý a chápavý, buď taký, akú očakávaš mňa vo vyhrotenej situácii. Rozumnú, tolerantnú, rešpektujúcu tvoj názor a stále ťa milujúcu. Buď prosím rovnaký, miluj ma a rešpektuj aj vtedy, keď sa hádame. Pretože o tom by mala byť láska.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.