Láska nebolí. Bolí len milovať nesprávneho človeka.

Viem, že tento citát sme milovali, keď náš priemerný vek bol okolo pätnástich rokov, avšak ak existuje niečo, čo je neuveriteľné pravdivé a gýčové zároveň, sú to výroky a citáty. Láska sa nedá popísať. Presne ju nevie definovať nikto. A predsa ju chce každý.

Láska nebolí, dobre?

Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne.

zdroj: Photo by Pablo Merchán Montes on Unsplash.com

 

Opovrhovanie. Strach. Odmietanie. Znevažovanie. To je náš častý postoj k láske. 

Ak ste pravidelným čitateľom mojich článkov, určite poznáte tento výrok z filmu Before Sunrise (ktorý aj odporúčam pozrieť) a je pre mňa jeden z najpravdivejších a najúprimnejších – “Milovať a byť milovaný pre mňa znamená veľa. Z týchto vecí si vždy tak trochu robíme žarty. Ale nie je v skutočnosti všetko, čo v živote robíme iba snahou byť o trochu viac milovaný?”

Myslím si, že častokrát sa púšťame do vzťahov alebo lásky, kde presne vieme, že to neskončí klasickým „happy endom“ a my si len odnášame rany, ktoré sa ešte dlho hoja. Áno, niečomu novému sa naučíme, avšak ak aj teba prestalo baviť nekonečné oplakávanie sa a preklínanie, gratulujem ti, si vyliečená. Myslím to tak, že je to zlé. Každý si tým musí prejsť a je plne v poriadku učiť sa zo svojich vlastných chýb. Avšak ak ťa neustále baví vchádzať do tej rieky, potom sa treba zamyslieť nad tým, či chceš po celý život trpieť.

Ten výrok je vlastne pravdivý. Láska sama o sebe je nádherná, je čarovná, avšak ak ju prežívaš s niekým, kto si ťa neváži, nemôžeš sa čudovať, že to bolí. Zraňuje človek, nie láska.

Mohla by som tu písať donekonečna o tom, ako sa máš správať, čo máš robiť, aby si predišla bolesti, avšak najlepšie to pochopíš jedine tak, ak budeš zažívať. Vtedy pochopíš. Držím ppalce v nachádzaní. V strácaí. V uvedomovaí si vlastnej hodnoty seba a lásky.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.