Nie vždy sa mi chce cvičiť, no keď sa prinútim. nikdy to neľutujem. Na svalovici a únave po cvičení je niečo tak zvláštne uspokojujúce, že mi ten pocit za drinu stojí.

Svet fitness je však jeden obrovský biznis a tak na internete koluje množstvo lží samozvaných expertov, na ktoré si treba dať veľký pozor. Toto sú niektoré z nich:

1. Nedá sa zamerať len na určité časti

Neexistuje plán, ktorý ti pomôže zhodiť len z brucha. Ani brušáky. Celé telo funguje ako jeden celok a inak to nie je ani pri cvičení. Ak chceš vidieť výsledky na bruchu, potrebuješ trénovať celé telo a hlavne správne sa stravovať.

2. Samotný beh na chudnutie nestačí

Čím viac svalov, tým rýchlejší metabolizmus. Ak chcem teda vyzerať dobre a mať pekné telo, nepotrebujem svaly páliť pri dlhom kardiu, potrebujem silový tréning.

Do tohto by som zaradila ďalšie klamstvo, alebo skôr predsudok, že z činiek budeme svalnaté a neženské. Nie, máme asi 10x menej testosterónu než muži, ktorý má na rast svalov obrovský vplyv.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk
pexels.com

pexels.com

3. Strečing pred tréningom nie je povinnosť

Čo ale neznamená, že nepotrebuješ telo rozhýbať. Strečing je v skutočnosti potrebný po tréningu, pred tréningom si radšej dopraj dynamickú rozcvičku. Úplne najzákladnejšia forma dynamickej rozcvičky napríklad pred behom môže byť zrýchľujúca chôdza, ktorá postupne prejde do behu.

4. Nemala by si cvičiť každý deň

Máme lepšiu schopnosť regenerácie veľkých svalových skupín ako muži, preto teoreticky môžme cvičiť častejšie. To ale neznamená, že nepotrebuješ regeneráciu. Svaly sa počas cvičenia trhajú a na ich obnovu potrebuješ odpočinok. Ak mu ho nedáš, vráti sa ti to.

5. Nie je to o množstve potu

To, že si sa spotila neznamená, že to bol dobrý tréning. Alebo mi chceš povedať, že minúta behu v hrozivej horúčave je rovnako efektívna, ak si vypotila to, čo cez zimu za 30 minút? Tvoj zovňajšok môže hovoriť, že tvoj tréning bol poctivý, tvoje svaly však pravdepodobne potrebujú oveľa viac námahy. Tuk sa vydychuje, nie potí.

Komentáre